Üleskutse empaatiale: palun, ära polariseeri!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. november 2020 kell 22:14Avalikus (sotsiaal)meediaruumis on iga päevaga aina enam näha ärapanemist ja lõhenemist. Ometi kingivad sellised kriisid meile võimaluse kasvada, empaatiat arendada ning hukkamõistu asemel püüda mõista. Avaldamegi siinkohal lugemiseks nõustaja ja koolitaja Iida-Leena Materasu pöördumise “Palun, ära polariseeri!”

 

Sina, kes sa pooldad ja usud maske ja nende kohustust ja kutsud suurt osa rahvast, kes sinuga ei nõustu hoolimatuks ja radikaliseerunuks…. Ära polariseeri. Põhjuseid, miks inimesed valivad olla millegi vastu, näiteks maskide kohustuse vastu, on seinast seina, alates A. Jõksist ja Ü.Madisest, kes viitavad õiguslikele aspektidele kuni inimesteni, kes tunnevad siiralt, et nende vabadusi on piiratud kuni inimesteni, kes päriselt kogevad, et ei saa maskiga hingata. Ei. Minul ei ole neid probleeme. Ei hingamisprobleemi, vabaduskaotus-hirmu ega ka õiguslikku dilemmat. Aga ma saan aru. Ma saan päriselt aru. Ja ma ei arva, et need inimesed ei hooliks või on kuidagi radikaalsed. Neil on täpselt sama suur õigus elada, otsustada ja arvata, tegutseda ja tunda kui sinul, isegi kui nad ei mõtle nagu sina ja ei otsusta nagu sina. Ja ära sa arva, ära sa arva, oma ajutises ülbuses, et tegu on marginaalse, väheharitud inimgrupiga. Ja ära sa räägi ülevalt alla. Palun, ära polariseeri.

Sina, kes sa oled maskide ja nende kohustuse vastu ja/või ei usu maskidesse ja kes sa kutsud maskidesse uskuvaid, neid kandvaid või maskiteemat lihtsalt mitte enda jaoks tähtsaks pidavat elanikkonda hirmunuks ja/või allutatuks… Ära polariseeri. Põhjuseid, miks inimesed maskiteemat oluliseks ei pea või miks nad eelistavad maske ja valivad maske kanda või on rahul maskikohustusega, on seinast seina. Alates neist, keda tõesti ei häiri ega sega ega huvita, kas on mask või ei ole, ei näe selles mingit vabaduskaotust ega muidu kaotust kuni nendeni, kes usuvad sinust erinevaid teadusartikleid, on veendunud maskide positiivses mõjus viiruse takistamise osas, kuni nendeni, kelle lähikonnas on (või nad ise on) kõrges riskigrupis olevaid inimesi ja kes lihtsalt ei ole nõus võtma riski, et nad võiksid neid inimesi kogemata nakatada ja soovivad anda endast parima, et seda vältida. Need inimesed ei ole suures osas hirmul ja isegi kui keegi neist on hirmul, siis ära sa arva oma ajutises ülbuses, et sina oled zen-munk, keda surmahirm ei puuduta või kes suudab valust ja kannatusest alati vasaku käega ja kinnisilmi üle olla. Elusuurusest üle olla. Ja ära sa arva, et tegu on oma peaga mitte mõtleva inimgrupiga, nagu sa neile tihti viitad. Ja ära sa räägi ülevalt alla. Palun, ära polariseeri.

Iida-Leena Materasu

 

Allikas: Iida Facebook

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt