Nestor: alampalga tõstmine on vältimatu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2014 kell 15:42



Sotsiaaldemokraat Eiki Nestori kinnitusel aitab lihtsamatel töödel valitsevat töökäte põuda lahendada mitte tööjõu Eestisse sissetoomine vaid hoopis alampalga tõstmine.

 

“Kui me ka tegelikkuses tahame võidelda lihttöödel valitseva töökäte puuduse vastu, siis esimesena tuleb loobuda usust, et töökäte Eestisse toomine teeb midagi paremaks. See oleks täielik tupiktee nii ühiskonnale, majandusele kui ka meie rahvale,“ märkis Nestor.

Tema sõnul saab suur osa Eesti töötajatest täna ebaõiglaselt madalat palka. Samas loetakse Euroopas “ebaõiglaselt madalaks palgaks“ töötasu, mis on väiksem 60 protsendist keskmisest palgast.

“Alampalga tõstmine antud tasemele peakski olema eesmärk, mis aitab lahendada puuduvate töökäte probleemi lihtsamatel töödel. Euroopa Liitu kuuluvas Eestis on elamine nii kallis, et inimesed ei tule vähemaga lihtsalt ots-otsaga kokku,“ rääkis Nestor. “Meil tuleb aru saada, et madalad palgad ei ole juba ammu enam Eesti eelis, vaid pidur, mis takistab majanduse arengut.“

Nestori väitel peaksid tööandjad ja töövõtjad leppima kokku, millal jõuab alampalk 60 protsendini keskmisest palgast. “Eesmärk jõuda 550-600 euro suuruse miinimumpalgani toob kardetavasti kaasa süüdistused, et sellega kaasneb tööpuuduse kasv. Küsiksin kriitikutelt vastu, kas madalatel palkadel püsiv äriplaan on ikka jätkusuutlik?,“ lausus Nestor

Mõistagi on tuleb Eestis ka kordades rohkem kulutada tööjõu õppesse ja ümberõppesse, kus meie näitajad on võrreldes muu Euroopaga lausa häbiväärsed, lisas Nestor.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts kommenteeris 4. veebruaril Postimehele, et tööjõu importimine on möödapääsmatu. Väga range migratsioonipoliitika korral võib Paltsi hinnangul lõpuks kannatada meie konkurentsivõime ja majanduskasv ning reeglite põhjendamatu kaotamine võib tuua kaasa jällegi täiendavaid probleeme, mistõttu on tähtis sobiva tasakaalu otsimine.

Haridus- ja teadusministeeriumi on plaanis muuta välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadust, et vähendada bürokraatiat Eestis esmakordselt tööle hakkavatele välismaalastele.

 

Allikad: BNS, Eiki Nestori pressiteade, E24

Foto: thecasualtruth

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt