Pidev pildistamine võib takistada mälestuste tekkimist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. detsember 2013 kell 19:34



Pea igal inimesel on pildistav telefon ning sellega tehakse usinasti kõigest ja kõikjal fotosid. Ometi võib vaatamine olla tõhusam kui pildistamine: kunstiteoseid imetlevad inimesed mäletavad muuseumist seda vähem, mida rohkem nad pilte klõpsivad, vahendab ajakirjas Psychological Science ilmunud uurimust TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

USA Connecticuti Fairfieldi ülikooli teadlane Linda Henkel tegi katseid vabatahtlike üliõpilastega, et mõista, kuidas fotode tegemine inimeste tähelepanu mõjutab.

Esimeses katses viis ta vabatahtlikud üliõpilased kunstimuuseumisse ekskursioonile. Giid peatus 30 kunstiteose ees ja katsealused pidid neist pooli vaatlema, ülejäänutest aga tegema foto. Järgmisel päeval kontrolliti, mis inimestele ekskursioonist meelde jäi. Tudengid pidid teadma kunstiteoste nimesid ja neile iseloomulikke pisiasju ning nähtud maale ja skulptuure fotodelt ära tundma. Selgus, et pildistatud teoseid mäletati vähem kui neid, mida vaadeldi.

Teises katses käisid tudengid jälle muuseumis. Seekord pidid osalejad vaatlema üheksat kunstiteost, sama suurt hulka pildistama ja lisaks tegema fotod üheksa maali või kuju iseäralikest detailidest. Ka siin kehtis seaduspära, et kui inimene tegi maalist pildi, ei mäletanud ta sellest suurt midagi. Seevastu detaili pildistamine aitas kunstiteosel paremini meelde jääda.

Henekeli sõnul loodab keskmine inimene, et pildid aitavad tal reisi või ekskursiooni paremini mäletada. Fotod on mälule abiks vaid siis, kui inimene on hingega asja juures ja vaatleb seda, mida ta pildistab, mitte ei klõpsuta mehaaniliselt uusi kaadreid.

Edaspidi plaanib teadlane uurida, kuidas mõjutab mälus püsimist see, kui inimene valib ise, mida pildistada. Katsetes öeldi inimestele, mida fotografeerida ja mida vaadelda.

Võimalik, et kui pildistame seda, mis meile huvi pakub, soodustab see mälus püsimist. Aga samuti on võimalik ka see, et meie aju muutub laisaks igal korral, kui loodame kaamera või nutitelefoni abile.

 

 

Allikad: Novaator, Medical News Today

Uurimus: Psychological Science 

Foto: usingcellphones.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt