Epilepsiaravim aitab omandada absoluutset kuulmist?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. jaanuar 2014 kell 11:30Rahvusvaheline uurijate meeskond leidis mooduse taasavada aju arengus nn kriitilisi perioode, mis võimaldab täiskasvanutel omandada teatud oskusi – näiteks absoluutset kuulmist või  soravat võõrkeelt –, mida üldiselt saab edukamalt omandada lapseeas.

 

Väljaandes Frontiers in Systems Neuroscience avaldatud uurimuse järgi võimaldab valproaat täiskasvanu ajul võtta vastu uut informatsiooni sama vähese pingutusega, kui see oli võimalik lapsepõlves nn kriitilises perioodis. Kriitilise perioodi hüpoteesi järgi on inimelu periood sünnist puberteedini eriti soodne teatud oskuste, sealhulgas näiteks absoluutse kuulmise või võõrkeele omandamiseks, võimaldades lastel õppida keelt ilma ametliku grammatika või sõnavara õpetamiseta. Uurimuses väidetakse, et valproaat võimaldab taasavada neuroplastilisuse (tähelepanu intensiivsuse) kriitilise perioodi.

Harvardi ülikooli molekulaarbioloog Takao Hensch kirjeldas uurimuses tehtud katset, milles valproaati anti täiskasvanud meestele, kellel polnud mingit muusikalist haridust ja kes proovisid omandada absoluutset kuulmist. Nad kasutasid absoluutset kuulmist neuroplastilisuse mõõtmiseks. Poolele katserühmast anti valproaati ja teisele poolele platseebot, mille järel pidid nad internetis täitma ülesandeid, et harjutada helikõrguste äratundmist.

“Arvestades [absoluutse kuulmise] parandamise keerukust täiskasvanuna,” kirjutasid uurijad, “püstitame hüpoteesi, et meie ülesandes viitab plastilisuse taasavamisele isegi väike edusamm helikõrguste tuvastamisel [valproaadi grupi puhul] võrreldes platseebo grupiga, kuna musikaalselt harimatuid osalejaid koolitati suhteliselt lühikest aega tingimustes, mille puhul ükski varasem uurimus ei ole näidanud edusamme [absoluutse kuulmise koolitamisel].“

Uurimuse tulemus näitas, et need katsealused, kes võtsid valproaati, said märkimisväärselt parema tulemuse helikõrguste määramise katses kui need, kes läbisid sarnase koolituse, kuid said vaid platseebot. See tulemus näitas, et valproaat suudab taastada neuroplastilisust täiskasvanu tajusüsteemis, andes mõjuvaid tõendeid selle kohta, et üks mooduseid valproaadi kasutamiseks psühhiaatrilises ravis on leevendada ajus kinnistunud struktuuride ümberkorraldamist.

 

Allikad: Raw Story, NPR, Frontiers in Systems Neuroscience

Foto: perfectpitch.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt