Kuidas keskkonnamüra meie tervist mõjutab

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. aprill 2020 kell 21:15



Helid ümbritsevad meid kõikjal – alates töökaaslaste lobisemisest ja liiklusmürast akna taga, kuni selle pininani, mis kostab bussis sinu kõrval seisva inimese kõrvaklappidest. Sageli ei pane me tähele, kui palju müra meid iga päev ümbritseb. Kuid tõsiasi on see, et pidev taustamüra mõjutab oluliselt meie tervist ja heaolu.

 

Inimkõrv püüab kinni pea kõik meid ümbritseva müra ja saadab selle vastavasse ajuosasse töötlemiseks, kuid kõrgemad ajuosad on need, mis määravad, kui palju me tähele paneme ning kas heli on soovimatu, ebameeldiv või häiriv.

 

Mürarohke keskkond mõjutab laste õppimisvõimet

Teadlased on viinud läbi uurimuse New Yorgi lähedases koolis, mille lähedalt möödus rong. Leiti, et lapsed, kelle klassiruum oli otse rongitee poole, jäid oma õpingutes peaaegu aasta jagu maha nendest õpilastest, kelle klass asus maja vaiksemal poolel, akendega sisehoovi poole. Põhjendus sellele on lihtne: müra häiris nii lapsi kui ka õpetajat ning leiti, et õpetaja õpetas mürarohkes keskkonnas 11% vähem kui vaiksemas keskkonnas.

Selleks, et uurimuse tulemusi kinnitada, vaatlesid teadlased selle sama kooli õpitulemusi uuesti peale seda, kui raudteerööbastele oli lisatud heli summutavaid parandusi ning kool oli paigaldanud klassiruumide lakke heli summutavad paneelid. Leiti, et mõõdetud akadeemiline saavutus – lugemisoskus – oli kahe klassi laste puhul pärast müra vähenemist võrdne.

WHO koostatud erinevate teadusuuringute ülevaade kinnitab, et lastel, kes elavad pideva len

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt