Mis on antotsüaniin ja miks seda sööma peaks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2023 kell 18:01



Antotsüaniin on taimedes leiduv flavonoidide gruppi kuuluv bioaktiivne komponent, mis toimib kehas tõhusa antioksüdandina. See annab taimedele värvuse, mis võib varieeruda roosast kuni tumelillani ning seda leidub väga paljude taimede lehtedes, õites ja viljades. Antotsüaniinid kaitsevad närvirakke, võitlevad põletiku vastu ning neil arvatakse olevat isegi õrn valuvaigistav toime. Nende omaduste tõttu aitavad nad ennetada ja leevendada mitmeid vaevuseid nagu näiteks hüperoonia ehk kõrgvererõhktõbi, südameinfarkt, vähk, diabeedi komplikatsioonid, Alzheimeri tõbi ja vananemisega seotud mälukaotus.

 

Kust me saame antotsüaniini?

Baklažaani on nimetatud ka ajutoiduks ning antotsüaniin mängib selles suurt rolli, kuna aitab kaitsta ajurakkude membraani (kesta) lipiidseid osi.

Mustsõstrad on väga head antotsüaniini allikad ning lisaks sisaldavad nad palju teisi kasulikke komponente nagu C-vitamiin ja raud.

Ploomid on mahlakad ja maitsvad antotsüaniini allikad. Mida tumedam ploom, seda rohkem antotsüaniini.

Spargel– on leitud, et lilla spargli sees on ohtralt antotsüaniine.

Jõhvikad, mustikad ja teised metsamarjad. Punased, lillad ja sinised marjad sisaldavad väga palju antotsüaniini lisa

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt