Ajatu: LSD kui teaduse ja tehnika revolutsiooni üks käivitajaid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2018 kell 8:09article-0-13B695D5000005DC-992_634x445Silicon Valleyt tuntakse maailma suurimate info- ja kõrgtehnoloogiaettevõtete koduna ning sealsetest firmadest pudenes juba 1970-ndatel rohkelt lennukaid ideid, mis on meie infoühiskonda tugevalt mõjutanud. Paljude sealsete inseneride sõnul on aga keerukatele probleemidele aidanud loomingulisi lahendusi leida katsetused psühhedeelikumidega, ennekõike LSD-ga.

Tänane Ajatu ilmus esmakordselt veebruaris 2015. Põnevat (üle)lugemist!

 

Oma kogemusest LSD rakendamisel tööprobleemide lahendamiseks pajatas CNN-ile Silicon Valley Cisco Systemsi vaneminsener Kevin Herbert. Tema esimene LSD-kogemus toimus teadusliku ulme konventsioonil, aine ise oli loodud Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (M.I.T) laboris. Herberti sõnul oli ta LSD mõju all kontserti nautimas, kui äkitselt tuli talle pähe pikalt tagaotsitud lahendus. Ta usub, et kuigi teaduslikult pole tõestatud, et LSD või teised hallutsinogeenid parandaks loomingulisust, aitavad nende ainetega saadud kogemused vaadelda probleemi teise nurga alt ning selle kaudu leida lahendusi, mida tavalises olekus ei pruugiks märgata. Herbert tunneb, et tänapäevane Silicon Valley meenutab pisut 1970-ndaid: töötajatel on avatud suhtumine psühhedeelikumidesse ning tihti rakendatakse neid loominguliste ideede leidmiseks. Herbert ise kasutab LSD-d 3–4 korda aastas ning tema sõnul aitab see “häkkida“ mõtlemise piirialadele.

 

Kuidas LSD loovat mõtlemist edendab

Üks anonüümseks jäänud suure tarkvarafirma tipptöötaja  kommenteeris, et tema võtab psühhedeelikume spetsiaalselt tarkvaraprobleemidega tegelemiseks ning et ühe tripi ajal lõi ta kujundusidee, omadused ning ehituslikud arendused tarkvarale, mida tänapäeval kasutavad miljonid inimesed. Silicon Valley investor ning raamatu “The 4-Hour Workweek“ autor Tim Ferriss kinnitab, et ka tema tunneb paljusid edukaid ettevõtjaid, kes tegelevad psühhedeelikumidega.

Ferrissi sõnul kasutavad tema tuttavad miljardärid praktiliselt eranditult hallutsinogeene võrdlemisi regulaarselt, et vaadelda maailma probleeme uue nurga alt ning küsida täiesti uudseid küsimusi. Üheks kuulsaimaks Silicon Valley LSD-kasutajaks oli Apple’i looja Steve Jobs, kelle sõnul oli LSD võtmine üheks tema elu kahest või kolmest tähtsaimast otsusest (artikli fotol näitleja Ashton Kutcher etendamas Steve Jobsi LSD-kogemust filmis “Jobs” (2013) – toim.).

Herbert aga rõhutab, et psühhedeelikumid ei ole kiire ja lihtne lahendus tööl esinevatele keerulistele küsimustele, vaid nende eesmärk on aidata mõelda probleemidest teisest vaatenurgast. Hiljutine uurimus Imperial College Londonis selgitas, miks LSD just nii töötab: aine võtab koost lahti tihti kasutatud mõttekäike ning võimaldab uute ühenduste loomist nende piirkondade vahel, mis muidu kuigi tihti koostööd ei tee.

 

Burning Man

Kuigi Silicon Valleys rakendatakse psühhedeelikume pigem tööküsimuste lahendamiseks, on inseneridel kollektiivseks meelelahutuslikuks trippimiseks Nevada kõrbes toimuv festival Burning Man, mille pidevateks külastajateks on nii Kevin Herbert kui ka Google’i asutajad Sergey Brin ning Larry Page. Burning Manile pandi alus 1986. aastal San Francisco IT-töötajate poolt, et saada suurt hulka inimesi kasutama erinevaid ajuosi, et “jõuda täpsustamata, kuid märgatavalt valgustava ning ühiselt kasuliku lõpptulemuseni“.

Tänapäeval osaleb üritusel rohkelt erinevate eluvaldkondade esindajaid, kuid insenerid kasutavad seda võimalust endiselt väga arvukalt. Festivali kunstiteostes ning laagrites annab tooni San Francisco ja Seattle’i tehnoloogiainimeste mõju ning psühhedeelikumide vaba ja kollektiivne tarvitamine loob kogu ürituse vältel maagilise loomingulise õhkkonna.

 

LSD andis tõuke personaalarvutite arengule

New York Timesi reporter John Markoff uuris psühhedeelikumide ning IT-sektori plahvatusliku arengu seoseid oma raamatus “What the Dormouse Said: How the 60s Counterculture Shaped the Personal Computer Industry“. Markoffi sõnul on modernne arvuti saanud alguse kahest lättest: idarannikul esinenud sõjaväelistest suurtest arvutitest ning lääneranniku väiksematest personaalarvutitest.

Tema sõnul oli isikliku arvuti kui üksikinimesi võimestava vahendi idee puhtalt pärit läänerannikult, sest idarannikul mõisteti vaid korporatiivset tehnoloogiat. Sun Microsystemsi üks esimesi töötajaid ja tuntud “psühhonaut“ John Gilmore usub, et on väga keeruline tõestada, et just uimastite kasutamine viis isiklike arvutite arendamiseni.

Tema sõnul olid 1960-ndad murranguline aeg, kus vastanduvale kultuurile aitasid veel kaasa nii Vietnami sõja vastane meelsus, naiste poolt kontrollitavate rasestumisvastaste meetodite saabumine kui ka tsiviilõiguste poolt võitlemine. Psühhedeelikumid aga aitasid viia arvuti ja interneti revolutsiooni edasi, näidates inimestele, et reaalsust saab muuta ebahariliku ja äärmiselt intuitiivse mõtlemise kaudu. Ühtlasi väidab ta, et psühhedeelikumid näitasid talle, et elu pole ratsionaalne, kuid näiteks IBM oli väga ratsionaalne ettevõte, mistõttu see jäi alla teistele tehnoloogiafirmadele nagu Apple.

 

Topeltheeliks ilmutas end samuti LSD mõju all

Psühhedeelikumide rakendamine töiste probleemide lahendamiseks ei piirdu aga vaid IT-valdkonnaga. Näiteks keemik Kary Mullise sõnul aitas LSD tal arendada polümeraasi ahelreaktsiooni, mille eest sai ta ka 1993. aastal Nobeli preemia. Tuntud biofüüsiku, molekulaarbioloogi ja neuroteadlase Francis Cricki suurimaks saavutuseks peetakse koos James Watsoniga DNA molekuli struktuuri avastamist. Crick oli aga öelnud sõpradele, et see avastus tulenes samuti psühhedeelsest kogemusest: ta nägi esmakordselt topeltheeliksi struktuuri LSD mõju all.

Paljud insenerid, ettevõtjad ja teadlased leiavad, et mõned nende ideedest või elumuutvatest otsustest on tulnud neile pähe just psühhedeelikumide kasutamise ajal. Olgu selleks oma töövaldkonna muutmine, tuvastamata vigade parandamine, olemasolevate süsteemide täiustamine või millegi täiesti uue avastamine – LSD ning “maagilised seened” on aidanud probleemi uurida erinevast vaatenurgast, viies tulemusteni.

 

Allikad: CNN, The Guardian, Huffington Post, Silicon Valley Watcher

Foto: salonfilmowymn.blogspot.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6