Oleg Pissarenko: Eesti on niipalju armastuse riik, kui seda on siin elavad inimesed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. august 2019 kell 10:48



Foto: Kaupo Kikkas

Mis oleks veel mõnusam algus pühapäevale, kui üks vestlus armastusest ja muusikast. Jutustame muusiku Oleg Pissarenkoga, kelle sotsiaalmeedia jälgijad teavad juba aastaid, et mees enamasti vaid armastusest kirjutab. Ja nüüd on armastus jõudnud 100% ka muusikasse, sest Pissarenko on otsustanud hüljata jazzi ja loob/esitab nüüdsest ainult armastuse muusikat.

 

Oleg Pissarenko on sündinud 1978. aastal Narvas. Ta on avaldanud kaheksa autorialbumit, esimese 2002. aastal Oleg Pissarenko Quartetiga. Pissarenko on pälvinud presidendilt V klassi ordeni ja ERR-ilt aasta muusiku tiitli.

Peale neli aastat kestnud pausi ilmutab ta septembris plaadi “Armastuse muusika”, mis on tema esimene sooloalbum. “Armastus lõi maailma ja tänu armastusele püsib see koos tänaseni,” ütleb Pissarenko. Ta salvestab albumi Eesti Rahva Muuseumis kontserdina, mida saab kohapeal naudida vaid väike sõpradering. Laval on mees seekord üksi, mängides akustilist kitarri, elektrikitarri ja elektriklaverit. “Salvestan plaadi kontserdina, et saada plaadile õige energia. See muusika on ju mõeldud ja loodud inimestele. Mulle meeldivad ERM-i maja vaim ja vaib,“ räägib Oleg.

Ise on ta viimasel ajal kuulanud Arvo Pärti ja Viktor Tsoid, kes meenutavad Pissarenkole lapsepõlve. “Sain aru, et pole vaja teha elus ebaolulisi asju. Ka mitte muusikat nii, et lisad sinna kõrvalisi asju, püüad end kellelegi tõestada. On vaja mõista, millest muusika räägib, miks ma seda muusikat teen, mida ma tahan sellega inimestele anda ja öelda. Päriselt sain sellest aru alles kuu tagasi. Siis võtsingi vastu otsuse, et nüüd on kõik, kas annan oma džässifestivali ära või müün maha, edasi sellega ei tegele,“ sõnab ta. “Siiani seostatakse mind džässiga. Tegelikult ei mängi ma seda juba ammu,“ toonitab Pissarenko.

Sõnumeid Olegi Facebooki seinalt:

 

Oled sotsiaalmeedias jaganud mõtteid armastusest juba aastaid. Kuidas tuli otsus see nüüd ka muusikasse üle kanda?

Ma arvan, et armastuse sõnum, õigemini Armastus ise, on minu muusikas ka varem sees olnud, kindlasti aga mitte kõikides lugudes.

Olen aastate jooksul kirjutanud päris palju erinevat muusikat ja mida aeg edasi, seda rohkem olen oma loomingut puhastanud ebavajalikust, soovides jätta alles vaid kõige olulisema ja olen jõudnud arusaamisele, et see ongi armastuse energia mis helide kaudu inimesi mõjutab.

Ma tean, et mõnele võib tunduda veidi uhkustavana enda loomingust sellises võtmes rääkimine, kuid olen jõudnud täielikule veendumusele, et see, miks minu muusika inimesi ja mind ennast enim liigutab ja puudutab on fakt, et see on armastuse muusika.

 

Miks on armastuse muusika jaoks tingimata vaja teha jazziga lõpparve?

Jazzist kaugenemine algas minu jaoks aastal 2008, kui alustasin albumi “Prii Lapse Ilm” kontseptsiooniga. Selles sisaldus eelkõige soov vabaneda piiravatest dogmadest, mida jazzis hulganisti on, vaatamata sellele, et see on paljude arvates muusika kõige vabam žanr.

Olen jazzis olnud nii sügavalt sees (seda õppinud, õpetanud, korraldanud kontserte, klubisid, teinud sellest raadiosaateid jne), et arvatavasti tean päris täpselt, millest räägin. Tundsin, et soov olla vaimukas ja virtuoosne on samasugune vabaduse piiraja, kui mõne usuliikumise dogmaatikast liigne vaimustumine – kumbki ei anna inimesele vabadust ja võimalust olla see kes ta on, kõikide oma fantastiliste ja ka mitte nii väga fantastiliste külgedega.

Seega hetkel olen otsustanud teha jazziga lõpu ja uue plaadi salvestamine toimubki minu jaoks sümboolses kohas – Eesti Rahva Muuseumis. ERM on paljude tartlaste jaoks saanud viimasel kolmel aastal jazzi koduks – seal oleme jazzikontserte alates maja valmimisest peale korraldanud ja seal samas salvestan ka uue plaadi, sest soovin kogu südamest tänada ja võtta oma edasisele teekonnale kaasa ERMi ja ka Tartu hea energia ja vaimustavad mõtted.

 

Oled haridusealal töötanud ligi kümme aastat, teinud džässiosakonna Elleri-koolis, tegelenud palju noortega, saanud selle eest tunnustada riigilt ja linnalt (Tartu) jne.Miks otsustasid kolida Tallinna ja millised on su edasised plaanid?

Ma olen Tallinna kolimist plaaninud umbes 4 aastat ja tänaseks olen olukorras, kus mitte kolida enam ei saa – eluga lihtsalt peab edasi minema, kuigi Tartu on saanud 15 aasta jooksul minule väga armsaks ja oluliseks linnaks. Olen Tartule ja tartlastele tänulik, selle eest, et mind on siin nii hästi omaks võetud ja usun samas, et täna pealinna elanikuna on minust nii mulle endale, minu muusikale kui ka teistele inimestele oluliselt rohkem kasu. Pühendun muusika tegemisele, sest usun, et mul on midagi olulist ühiskonnale anda.

 

Räägi armastusest, miks on just see kõige olulisem?

Armastusest on kõik saanud alguse, armastus on loonud maailma ja tänu sellele see ka tänaseni koos püsib. Tõeline, olemuslik armastus inimeste vahel on kõige kaunim ja puhtam nähtus mis üldse olemas on ja sellepärast ei saagi olla sellest midagi tähtsamat – armastus annab elule sisu, vabastab hirmust ja näitab õige teesuuna südamehääle kaudu.

 

Kas Eesti on armastuse riik? Kui ei ole, siis kuidas selleks saada?

Eesti on niipalju armastuse riik, kui seda on siin elavad inimesed. Ja selles osas saame kõik igal hetkel peeglisse vaadata ja endalt küsida, kui armastavad me täna oleme. Armastav hoiak aitab kõigil meie ühiskonna liikmetel teha õigeid, südamehäälega kooskõlas olevaid valikuid ja usun, et just nii saab elu siin maal järjest paremaks areneda.

 

Olegi uut muusikalist materjali veel jagada ei saa, aga siin saad kuulata üht tema varasemat pala:

 

Vaata lisaks: Oleg Pissarenko albumi kontsertesitlus 20. septembril Alexela kontserdimajas

Foto: Kaupo Kikkas

 

Küsitles ja toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt