Üks rumal küsimus I: mida teha, kui ravikanep on seaduslik, aga seda saab vaid ebaseaduslikul teel?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuni 2016 kell 11:21



Ravikanepi legaalne kättesaadavus kasvab jõudsalt paljudes riikides nii siin- kui sealpool ookeani, ometi ollakse meil näiteks vähiravi osas pimedad uuringutele ja välismaalt pärit tulemustele kanepiravi osas, ning jätkatakse ilma alternatiive uurimata keemiaravi ja suurejooneliste pardirallidega, et ikka vähiravimi leidmiseks raha koguda. Telegrami lugejad on ilmselt kursis, et Eestis on ravikanep legaalne juba aastast 2005, kuid arstide pelg seda välja kirjutada ja keeruline taotlemisprotsess on kanepi hankimise seaduslikul teel teinud pea võimatuks. Nii palju paljud julgemad seda kas ise kasvatanud või Eestisse toonud, et abivajajatele ravikanepit vahendada ja saanud või on saamas selle eest ka karistada. Mida siis teha olukorras, kus ravikanep on seaduslik aga abivajajatele seda ei võimaldata? Uurisime lahendust erinevatelt ametkondadelt ja organisatsioonidelt ning avaldame vastused kahe artiklina. Esimeses vastavad riiklikud institutsioonid ja teises MTÜ Ravikanep, kes ongi pühendunud antud olukorra muutmisele.

 

Enne, kui liigume küsimusele vastajate juurde, peatume veel korraks neil inimestel, kes on selle absurdse olukorra pärast õigussüsteemi hammasrataste vahele jäänud.

 

Mida teha olukorras, kus ravikanep on seaduslik aga abivajajatele seda ei võimaldata?

Kirjutasime alustuseks õiguskantsler Ülle Madisele ja küsisime:  “Kui kanep on ravieesmärgil Eestis seadustatud ja paraku seda seaduslikul teel hankida on keerukas, siis mida peaksid tegema inimesed, kes soovivad kanepit ravieesmärgil kasutada? Ja kui nad seda arstilt eitava vastuse saamise järel ise hangivad, siis kas on õiglane neid selle eest karistada?” Vastuse saatis õiguskantsleri kommunikatsioonijuht Janek Luts: “Annan Teile teada, et õiguskantsler ei pea praegu põhjendatuks alustada Teie avalduse alusel menetlust õigustloova akti põhiseaduspärasuse kontrollimiseks. Karistusnormid põhinevad eeskätt ühiskonnas omaksvõetud väärtushinnangutel, millele tuginedes on seadusandjal avar kaalumisruum riigi karistuspoliitika kujundamisel. Seni puuduvad tõsikindlad meditsiinilised ja muud teaduslikud uuringud, mis viitaksid kehtiva korra muutmise vajadusele. Õiguskantsleril tuleks põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse abil sekkuda juhul, kui esineks ilmne vastuolu põhiseadusega.”

Kirjutasime siis vastu et “Me ei soovinudki menetluse alustamist vaid küsisime arvamust, kommentaari. Tõsikindlad meditsiinilised ja muud teaduslikud uuringud on siiski olemas, kui vaadata teiste riikide praktikaid, kus kanep on meditsiinilistel eesmärkidel seadustatud, näiteks Soomes tarvitab arsti näidustusel kanepit ja kanepipõhiseid ravimeid (nt Sativex) ligi 100 inimest. Kas Eestis on ravikanep seaduslik, kuid ükski erst ei ole seda seni välja kirjutanud. Minu küsimus ongi, et mida teha olukorras, kus ravikanep on seaduslik aga abivajajatele seda ei võimaldata?” Janek Luts vastas: “Küsimusele, mida teha olukorras, kus ravikanep on seaduslik aga abivajajatele seda ei võimaldata, kõige õigem pöörduda Ravimiametisse. Teistes riikides müügiloa saanud kannabinoide sisaldavad ravimid ei ole Eesti patsientidele kättesaamatud, neid saab näidustuse olemasolul ja muu ravi ammendudes raviarsti taotlusel Eestisse tuua nagu teisigi meil müügiloata ravimeid. Olenevat toimeainest võivad müügiloata ravimi kasutamisel olla täiendavad nõuded, arst saab nende kohta lähemalt küsida Ravimiametist.”

Saatsime eelmisel nädalal küsimuse ka Ravimiametile, kuid seni ei ole me vastust saanud.

Ravimiameti poole soovitas pöörduda ka sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Karel Hanni, kes vahendas meile ministeeriumi kommentaari. Nimelt kui arst kirjutaks patsiendile välja ravikanepi retsepti, jõuaks taotlus ka sotsiaalministeeriumisse psühhiaatria erialakomisjoni juurde kooskõlastamisele. Antud komisjoni asemel vastab tervisesüsteemi arendamise osakonna nõunik Ingrid Ots-Vaik: “Ravimi välja kirjutamisõigus kuulub kehtivate õigusaktide kohaselt arstile.
Kaalutlusotsus, millist konkreetset ravimit välja kirjutada, kuulub samuti arsti pädevusse. Juhul, kui inimene endale varunud kanepit ilma retseptita, on tegemist karistusseadustiku rikkumisega. Karistusseadustiku rikkumise eest karistamine kuulub kohtu pädevusse.”

Artikli alguses mainisime ravikanepi osa vähiravis, seega loomulikult saatsime küsimuse ka Eesti Vähiliidule. Meile vastas Vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere (MD, PhD, SA PERH Onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja), tänades huvi eest antud teema vastu: “Vähiliit hoiab kõigil kanepi baasil valminud ravimitel silma peal ja suhtleb sel teemal tihedalt ka Eesti ekspertidega. Hetkel peame aga tunnistama, et ravimiturul on palju kanepi baasil valmistatud ravimitega analoogse ja tihtipeale veelgi parema
ravitoimega ravimpreparaate valu ja iivelduse leevendamiseks, mistõttu kanepitooted (kaasa arvatud kanepiõli) ei kujuta endast midagi erilist ja asendamatut. Kui mõni vähipatsient aga individuaalselt mõnda kanepi baasil valmistatud ravimit siiski vajab, siis neid on õigus arstidel erandkorras välja kirjutada ja Ravimiameti loal see ravim ka Eestisse tuuakse. Seda võimalust on Eestis ka
kasutatud.” Ilmselt on viimase näol tegu väga isoleeritud juhtumiga, sest Telegrami poole pöördub mitu korda kuus inimesi, kes ei ole arstilt ravikanepi retsepti saanud ja küsivad nõu.

Muide, ka Vähiliit soovitas meil küsimusega Ravimiameti poole pöörduda. Kui nad peaksid meie küsimusele vastama, avaldame kindlasti ka selle. Lisaks ei ole tänaseks oma seisukohast teada andnud endine õiguskantsler ja praegune presidendikandidaat Allar Jõks, keda paljud õigluse kompassiks peavad. Jääme ka tema vastust ootama.

Mida aga vastas meie “rumalale küsimusele” MTÜ Ravikanep esindaja Mart Kalvet, loe juba järgmisest artiklist.

Hea lugeja, anna ka teada, kas sinu jaoks olid seniste vastajate vastused ammendavad?

 

Pilt: pow420.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 

NB! Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt