Majanduskriis on viljakas kasvupinnas uute ideede levikuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2021 kell 18:10Majandusajaloolane Gary North avaldas mõni aeg tagasi oma blogis kokkuvõtliku ülevaate tänase majanduse ajaloolisest kujunemisest. North toob välja, miks toimus nihe vabalt turumajanduselt valitsuste poolt kontrollitud majanduse poole ning kuidas täna domineeriv majanduskord on jätkusuutlik vaid tänu keskpanga rahaloomele ning võlgade süsteemile. Ta on ka seisukohal, et pärast järgmist kriisi on uue (st taasleitud vana) süsteemi, kus inimesed ütlevad tsentraliseeritud majandusest lahti, tekkimine vägagi tõenäoline.

 

Enamiku inimeste mõtlemises annab tooni kaasasündinud optimism, mis on tuleviku nimel tehtavate ohverduste allikaks. Me usume, et tulevik saab olema parem ja seetõttu tasub olevikus tarbimist piirata tuleviku tarbimise nimel – just sellel põhineb säästmise kui meie ühiskonna laiendatud kapitali alus.

Alates 1640. aastal alguse saanud Inglise revolutsioonist on iga läänes toimunud sotsiaalse pöörde edu aluseks edasiliikumise juhtmõte: iga revolutsioon pakub lootust tulevikuks. Ent helgemat homset lubavad ideed jäävad tavaliselt napisõnaliseks kehtiva elukorralduse ja parema tuleviku vahele jääva üleminekuperioodi üksikasjade suhtes. Ka vaba turu idee põhines lootusrikka tuleviku lubadusel, mille esimeseks reklaamijaks oli Šoti ühiskonnateadlane ja filosoof Adam Smith (1723–1790), kes visandas turumajandusel põhineva ühiskonna majandussüsteemi. Smithi järgijad laiendasid tema nägemust riikide rikkusest, milleks lõi soodsa pinnase 1770-ndatel levima hakanud tööstuslik revolutsioon.

Tööstuslikust revolutsioonist suure depressioonini

19. sajandi alguses algas USA idarannikul ja Briti saartel üleüldine majanduskasv, mis 1820. aastaks oli juba hoo sisse saanud. Tänaseni arutlevad majandusloolased selle enneolematu kasvu põhjuste üle. Aastaks 1850 oli maailm põhjalikult muutunud: rohked leiutised viisid edasi kaasaegset põllumajandust, transporti ja kommunikatsiooni. Protsess, mis algas Atlandi rannikult, levis kiire

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt