Aga miks sa ise haiglasse vabatahtlikuks ei lähe? Sest vabatahtlikke ei ole vaja!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2021 kell 15:02Ilmselt on igaüks, kes kahtleb praegu ühiskonna sulgemise vajalikkuses, kuulnud kasvõi korra kedagi ütlevat, et “aga mine ise haiglasse vabatahtlikuks ja vaata, et seal on katastroofi piir käes!”. Ometi ütlevad isegi haiglatöötajad, et kuna meditsiinipersonali on alati nappinud, ei ole see olukord midagi uut ning ka varasemalt on raskematel gripiaastatel olnud personalist puudus. Siin ei ole süüdi koroona, vaid see, et meie õdedele ei maksta piisavalt ja paljud Eestis meditsiinilise hariduse omandanud inimesed on läinud tööle hoopis Soome või veel kaugemale.

 

Kuid loomulikult leidub palju neid (ka nn alternatiivsel poolel), kes ikkagi haiglatesse appi minna soovivad. Enamik neist saavad abipakkumise peale aga eitava vastuse. Kui veel täpsem olla, siis esimest korda nägime, et tavainimestele oli öeldud “jah”, kui ajakirjanduse veergudel kaks kuulsat muusikut oma südameheadust demonstreerisid.

Hetke seisuga on siiski vähemalt ITK ja PERH teinud üsna selgeks, et vabatahtlikke nad ei oota. Varro Vooglaid Objektiivist on üks neist, kes ITK-le kirja saatis, järgnevalt tema ja haigla esindaja kirjavahetus:

From: Varro Vooglaid <varro.vooglaid@gmail.com>
Sent: Tuesday, March 9, 2021 10:51 PM
To: Info <Info@itk.ee>
Subject: Küsimus
Tere!
Kirjutan teile portaalist Objektiiv ühe konkreetse küsimusega.
Nimelt, kas Ida-Tallinna Keskhaiglal oleks vaja tavalisi ilma meditsiinilise hariduseta inimesi appi, et koroonaosakondades ülekoormusega paremini toime tulla?
Kui oleks vaja, siis millistel tingimustel saavad inimesed appi tulla ja milliseid ülesandeid täitma? Ja kas appi tulemise möödapääsmatuks eelduseks on ka enese vaktsineerida laskmine (isegi juhul, kui inimesed on juba Covid-19 läbi põdenud)?
Küsimuse esitan mitte teoreetilisest huvist, vaid lähtudes reaalsest soovist kaaluda neid võimalusi ja anda inimestele infot kaasa aitamise võimaluste kohta.
Lugupidamisega
Varro Vooglaid

*

From: Inge Suder <Inge.Suder@itk.ee>
Date: 15. March 2021 at 14:36:24 EET
To: varro.vooglaid@gmail.com
Subject: RE: Küsimus
Tere
Kriis on kestnud tänaseks üle aasta ning, tõepoolest, personal on väsinud ja vajab abikäsi. Eelkõige aga vajame meditsiinilise haridusega inimesi, kes saaksid Covid-osakondadesse personalile appi tulla ja koormust vähendada. On hea meel tõdede, et haiglasse on appi tulnud ka tervishoiutudengid.
Muudes osakondades on nii meditsiiniliste kui ka mitte-meditsiiniliste pädevustega vabatahtlike vajadus tagasihoidlikum. Kuna töötajate väljaõpetamise ressurss on piiratud, siis me hetkel uusi abitöölisi ei võta. Tänasel päeval on kõige suurem puudus reaalset meditsiiniharidust omavatest või haridust omandamas olevatest inimestest (õed, parameedikud, abiõed, arstid jt), mitte-meditsiinilise personali vajadus on kaetud.
Aitäh teile kaasa mõtlemast!
Tervitades
Inge Suder | Turundusosakonna juhataja

*

Sarnase vastuse on andnud ka PERH:

 

Seega – kui vabatahtlike abi ei ole vaja, siis äkki ei ole olukord katastroofiline, vaid on tavapärane viirushaiguste aegne ülekoormus, kuna Eestis ei maksta haiglapersonalile piisavalt ja seetõttu neid napib?

 

Allikad: Varro Vooglaidi Facebook, lingid artikli sees

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt