Agressioonisümbolite keelustamise eelnõust jääb vihakõne paragrahv välja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. aprill 2022 kell 9:44Riigikogu õiguskomisjon otsustas justiitsministeeriumi sõjasümbolite keelustamise seaduseelnõust välja võtta vaenukõne paragrahvi. Komisjon loodab, et riigikogu kiidab eelnõu heaks juba aprilli lõpus, vahendab ERR. Probleemidele seoses vaenukõne paragrahviga juhtis tähelepanu teiste hulgas ka endine õiguskantsler ja advokaat Allar Jõks.

 

Agressioonisümbolite keelustamise eelnõu on riigikogus kolmapäeval esimesel lugemisel muudetult, otsustas õiguskomisjon. Eelnõu keelab agressorit õigustavate sümbolite kasutamise ning karistab kuriteona ühinemist agressori relvajõududega.

“Ainult see vaenukõne pool otsustati üksmeelselt välja võtta. Nii et sündis selline hästi positiivne konsensus, millele ma juba varasemalt ise lootsin,” sõnas õiguskomisjoni esimees, Keskerakonna liige Marek Jürgenson.

Justiitsminister Maris Lauri (RE) ütles, et loobus vaenukõne temaatikast raske südamega. “Kas me siis tõesti teeme niimoodi, et kui sümbolitega veheldakse, siis see on karistatav, aga kui minnakse sõnadega kallale, solvatakse, kutsutakse inimesi peksma, siis ei oleks midagi lahti,” rääkis Lauri.

Justiitsminister ütles, et vaenukõne temaatika eelnõusse jäämine oleks takistanud eelnõu vastu võtmist, kuid tema hinnangul tuleks seda teemat mõne aja pärast arutada.

Probleemidele seoses vaenukõne paragrahviga juhtis tähelepanu teiste hulgas ka endine õiguskantsler ja advokaat Allar Jõks, kelle sõnul oli eelnõue esialgsel kujul tugev kandidaat aasta halvima eelnõu tiitlile.

“Õigusloomega tegelevad inimesed justkui elaksid teises reaalsuses,” ütles Jõks “Vikerhommikus”. “Kasutatakse õigusloomes rehepaplike vahendeid, pannakse kokku eelnõusid, mis ei peaks koos olema.” Loe või kuula tema sõnavõttu pikemalt ERR-ist.

Eelnõu teemal on sõna võtnud ka teised Soraineni juristid, kirjutades 6. aprillil ilmunud arvamusartiklis Päevalehele: “Lisaks ülemäära ambitsioonikale keelamisele prooviti sümbolite keelustamise varjus edasi arendada ka vihakõne reguleerimist, mis on Venemaa roimade foonil suisa ebaeetiline. Positiivne on, et ka Reformierakond on avaldanud valmisolekut vihakõne puudutava osa eemaldamiseks eelnõust. Kahjuks on see aga järjekordne näide sellest, kuidas valitsus püüab ühiskonna valu ära kasutada enda huvide peidetus edendamiseks.”

Viimati langes vaenukõne kriminaliseerimine Riigikogu menetlusest välja 2020. aasta lõpus. Ka tol korral soovis seda seadustada Reformierakond, kes liberaalidena peaks seisma sõnavabaduse eest…

 

Allikas: ERR, lingid artikli sees

Foto: freestocks.org / Pexels

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt