David Icke´i Facebooki leht kustutati – mis saab meie sõnavabadusest?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. mai 2020 kell 22:59Foto: Facebook

Facebook võttis mõni päev tagasi maha David Icke’i ametliku lehe, kuna ta on faktikontrollijate sõnul korduvalt avaldanud “tervisealast väärinformatsiooni, mis võib põhjustada füüsilist kahju.” Lisaks katkestas Youtube pühapäeval, 3. mail poole pealt LondonReal.tv Brian Rose´i järjekordse otseintervjuu David Icke´iga – iroonilisel kombel tähistatakse 3. mail ülemaailmset vaba ajakirjanduse päeva.

 

BBC ja Independent kirjeldavad Icke’i kui vandenõuteoreetikut, kes väidab, et pandeemia taga võib olla juudirühmitus, koroonaviirus on seotud 5G tehnoloogiaga ning see ei saa käesurumise kaudu levida. Lisaks peetakse kahjulikuks väärinformatsiooniks seda, et terve immuunsüsteemiga inimesed on viiruse eest kaitstud. 

Digitaalse vihakõne vastu võitlemise keskus (CCDH) avaldas reedel avaliku kirja, milles kutsus tehnoloogiaettevõtteid üles kustutama Icke’i kontosid.

Avalik kiri ütles, et Amazon, Facebook, Twitter ja YouTube on levitanud Icke’i rassismi ning Covid-19 kohta käivat väärinformatsiooni miljonitele inimestele. “Teil on moraalne kohustus tegutseda. Palun eemaldage David Icke oma platvormidelt.” Kirja allkirjastasid Inglismaa parlamendiliige Damian Collins ja populaarsed meedikud nagu dr Christian Jessen, dr Dawn Harper ja dr Pixie McKenna. 

Kiri avaldati pärast seda, kui Facebook oli David Icke’i lehe juba eemaldanud. Leht oli selleks hetkeks kogunud peaaegu 800 000 jälgijat. 

CCDH tegevjuht Imran Ahmed: “On aeg lõpetada väärtusliku eetriaja andmine kõige ohtlikumatele häältele, ning liituda selle asemel ülejäänud inimestega, et seda surmavat pandeemiat piirata. Ahned sotsiaalmeediaettevõtted peavad avaliku turvalisuse ohtu seadmise lõpetama.” 

Nad väidavad, et sõnavabadust piiratakse inimeste kaitsmise nimel, kuid tundub, et tänasel päeval surutakse alla kõike, mis ei ole kooskõlas peavoolu narratiiviga. Kuidas saab sellisel juhul keegi üldse vastu vaielda ja ennast kaitsta, kui peavoolumeedia infoga manipuleerib ja valetab ning saab “faktikontrolli” sildi alla vaigistada kõike, mis ei meeldi?

 

Allikad: BBC, The Independent, LondonReal, UN – World Press Freedom Day

Foto: Facebook

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt