Algatati petitsioon Edgar Savisaare umbusaldamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2014 kell 14:34Ukraina teemad on tekitanud valulisi reaktsioone ka Eestis ning vallandanud protsesse, mis on ammu poti põhjas podisenud. Suuri küsimärke tekitanud Edgar Savisaare kommentaar Ukraina valitsuse legitiimsuse teemadel, mida Vene propagandamaigulised meediakanalid kohe rõõmsalt tsiteerima hakkasid, vallandas pahameelelaine Eesti poliitikute seas. Nüüd on interneti abiga oma meelt otsustanud näitama hakata ka tavakodanikud, kes algatasid portaalis Petitsioon.ee Savisaare umbusaldamist.

 

Ülekutses seisab:

“E. Savisaare arvamusavaldus Ukraina teemal näitab meile kõigile, millise riigi hüvesid mees tegelikult teenib. Selline avaldus on Eesti Vabariigi pealinna juhile täiesti lubamatu. Oleme iseseisev riik, iseseisev rahvas – peaksime käituma vastavalt ja mitte alluma kellegi käepikendustele ning veel vähem laskma juhtida ühel sellisel meie riigi pealinna!

Kutsun poliitikuid ja erakonnakaaslasi avaldama umbusaldust E.Savisaare suhtes ja ka Eesti rahvast läbi petitsiooni.Tallinna linnapea Edgar Savisaare puhul pole seni rakendatud 100 000 eestlase antud umbusalduse mandaati. Oleks tagumine aeg seda teha.”

Petitsiooni saab allkirjastada siin.

 

Mida Savisaar täpsemalt ütles?

“Terve Ukraina olukord saab hakata lahenema ainult pärast seda, kui riigis tekib legitiimne võim,” ütles Savisaar 3. märtsil Postimehele. “Kuni uue võimu valimisteni saaks mingile legitiimsusele pretendeerida vaid rahvusliku ühtsuse valitsus, mis hõlmab kõigi Ukraina piirkondade elanike esindajaid. Praegusel kaikameeste diktaadi järgi moodustatud Ukraina valitsusel pole aga paraku mandaati ega ka võimekust isegi vabade valimiste läbiviimiseks. Rääkimata muudest riigi ees seisvate põhiliste küsimuste lahendamisest,” sõnas Savisaar.

Savisaare erakonnakaaslane ja Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Ukraina raportöör Mailis Reps ütles4. märtsil BNS-ile, et ta ei soovi kommenteerida Keskerakonna esimehe, Tallinna linnapea Edgar Savisaare esmaspäevast avaldust, mille kohaselt puudub praegu Ukrainas legitiimne võim. Reps toonitas, et Ukraina parlament on legitiimne. “Ukraina praegused võimud on saanud legitiimse parlamendi käest volituse täita oma ülesandeid,” sõnas Reps. “Ukraina parlamendi legitiimsust ei ole keegi kahtluse alla seadnud.”

Täna linnavalitsuses antud pressikonverentsil hakkas Savisaar oma öeldut kaitsma: “Tegelikult oli neli asja, millest ma rääkisin seal intervjuus. Esiteks ma rääkisin legitiimsuse teemal, rääkisin sellest, et seda legitiimsust praegu ei ole, teiseks, et olukorda parandaks see, kui valimised on toimunud, kolmandaks nimetasin praegust valitsust kaikameeste toel võimule tulnuks ja neljandaks hoiatasin, et mistahes jõustruktuurid ei päästa, kui ühiskond on lõhki, tähendab, seal stabiilsust ei ole.” Staažikale poliitikule omase kogemusega pööras ta need teemad oma kasuks.

Küsimusele Savisaare Ukraina teemal tehtud avalduste tsiteerimise kohta Venemaa meedias vastas Savisaar, et see jätab teda ükskõikseks. “Teate, mul ei ole põhjust sellest väga rääkida, sest Te eksite, kui Te ütlete, et see on esimene kord, kus Vene meedia minu sõnavõttude teemal esineb. Vene meedia on nii poolt kui vastu minu suhtes esinenud palju kordi ja ma olen võtnud seda külmalt,” sõnas Savisaar.

Vastates küsimusele Keskerakonna ja Ühtse Venemaa koostööleppe kohta andis Savisaar mõista, et see Ukrainas toimuva tõttu ohus ei ole. “Mis puutub koostöösse erinevate poliitiliste jõududega, siis mina ei ole kuulnud, et ükski maailma parteidest oleks oma lepingust Ühtse Venemaaga lahti öelnud pärast neid sündmusi,” sõnas Keskerakonna juht. Samal ajal on Keskerakonna riigikogu fraktsiooni liige Olga Sõtnik tõstatanud küsimuse Keskerakonna ja Ühtse Venemaa koostööleppe ülesütlemisest.

 

Allikad: Petitsioon.ee, BNS, Postimees, PM 2

Foto: Mihkel Maripuu, PM/Scanpix Baltics

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt