Eestis kantakse maha 700 000 koroonavaktsiini doosi ehk ligi 10 miljonit eurot visati tuulde

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2023 kell 10:56Fotokollaaž: Canva.com

Üle 700 000 koroonavaktsiini säilivustähtaeg saab sel kevadel läbi ning need tuleb tõenäoliselt maha kanda, vahendas ERR möödunud nädala lõpus.

 

Samas on Eestisse lepingute järgi saabumas veel üle 1,3 miljoni vaktsiinidoosi. Riigikontrolör Janar Holmi sõnul ei saa kriisiajal tehtud otsuseid hukka mõista, samas peaks vähendama veel saabumata koguseid.

Telegram küsib siinkohal, et kuidas saab mõistlikuks ja mitte hukkamõistu vääriliseks pidada otsust tellida Eestisse üle ligi 7 miljonit vaktsiinidoosi, kui meil on elanikke vaid 1,3 miljonit?

Terviseameti käes oli eelmise aasta lõpu seisuga pea 1,6 miljonit doosi koroonavaktsiini, nendest üle 700 000 doosi säilivustähtaeg saab läbi perioodil veebruarist maini. Suure tõenäosusega tuleb need doosid maha kanda. Arvestades vaktsiinide eest makstud hinda võib 700 000 doosi hinnaks pakkuda 9-10 miljonit eurot, kirjutab ERR.

Eesti on alates koroonavaktsiinide turule tulemisest võtnud kohustuse välja osta ligi 6,8 miljonit vaktsiinidoosi (Pfizer 4,4 milj, AstraZeneca 1,3 milj, Moderna 735 000 ning ülejäänud doosid Janssen ja Novavaxiga, tellitud oli ka Valnevat, kuigi vaktsiinil polnud tol hetkel müügiluba).

Eestile on tarnitud seni 5,4 miljonit doosi, siia nendest jõudnud 4,6 miljonit doosi, millest vaktsineerimiseks on kasutatud 2,1 miljonit doosi. Riknenud on 770 000 doosi. Sellest ligikaudu 700 000 doosi on aegunud, üle 68 000 doosi riknes 2021. aastal jaanipäeva paiku terviseameti laos. 522 800 doosi on Eesti annetanud, ülejäänu hoitakse Euroopa kesklaos. Tootjatele on seni vaktsiinide eest tasutud pea 71 miljonit eurot.

Juba sõlmitud kokkulepetega tuleb vaktsiine aga Eestisse veel juurde. Veebruari lõpuks peaks saabuma 78 145 Moderna vaktsiinidoosi, Pfizeriga on leping, mille järgi saab Eesti 1,3 miljonit doosi.

Kuivõrd vajadus ja nõudlus koroonavaktsiinide järele on järsult vähenenud, siis on kõigis Euroopa Liidu riikides vaktsiine rohkem kui vaja. Seetõttu on Euroopa Komisjoni juhtimisel asutud Pfizer-BioNTechiga läbirääkimistesse tellitava mahu muutmiseks, kuid kokkulepeteni ei ole veel jõutud, märkis sotsiaalministeerium. Läbirääkimiste ajaks on Pfizer-BioNTech peatanud tarned, märgib ERR.

Tuletame meelde, et Eestis hävitati 2010. aastal kasutamata seagripi vaktsiinidoose 10 miljoni krooni eest.

 

Allikad: lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt