Huvitav pööre: Kaja Kallas soovib vaktsiinitootjate orjalepingutest taganeda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. mai 2022 kell 10:23Mäletatavasti sõlmisid valitsused üle maailma koroonapettuse ettekäändel vaktsiinitootjatega n-ö orjalepingud, mis kohustavad riike soetama regulaarselt uusi partiisid, sõltumata sellest, kas riigis on tervise hädaolukord või mitte; lepingutes oli ka kirjas, et tootjad ei vastuta ka vaktsiinikahjustuste eest ning igasuguste konfliktide puhul peaksid liikmesriigid kinni maksma ka vaktsiinitootjate kohtukulud – loe pikemalt SIIT.

Kuid nüüd tundub, et lõpuks on ka valitsus aru saanud, et lõpmatuseni ei saa rahvast lüpsta, sest ühel hetkel saab raha otsa: Ukraina sõda, inflatsioon ja kaks aastat isetekitatud majandussurutist on jätnud oma jälje – raha on otsas ja rahvas on teadlik, et koroona on pettus ning vaktsiinid on ohtlikud, sh on juba nii Pfizer kui ka BioNTech tunnistanud, et vaktsiinid pole ohutud ega ka tõhusad ning hiljutine Oxfordi uuring paljastas, et haiguse läbipõdemine on 13 korda tõhusam kaitse kui vaktsiin.

Kaja Kallas tegi 28. aprillil koos teiste Balti riikide peaministritega EL Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile pöördumise, et pääseda koroona haripunktis tehtud vaktsiinitellimuste karmidest tingimustest, vahendab Postimees.

 

Euroopa on vaktsiinidest üle ujutatud

Koroonapettusega on üle maailma tarnitud ja süstitud miljardeid doose vaktsiine, kuid Euroopa Liidu ühislepingus vaktsiinitootjatega võeti vastu kohustus kindla summa ulatuses soetada vaktsiine vähemalt 2024. aastani.

“Kallis Ursula, me märgime murega, et liikmesriigid seisavad silmitsi uue väljakutsega, milleks on vaktsiinide ületootmine ja ülevarustamine,” kirjutavad ühispöördumises Balti riikide peaministrid. Avalduses märgitakse, et tarned riikidesse jätkuvad, kuid huvi vaktsineerimise vastu on väike: “See seab surve alla mitte ainult logistika- ja ladustamisvõrgud, vaid tähendab ka mõjusid eelarves.”

Ka Sotsiaalministeerium on kinnitanud, et vaktsiinikoormad aina tulevad, kuid varsti pole neid enam kuhugile panna, sest peale eestlaste ei taha neid ka kolmandad riigid. Eesti on praeguste lepingute alusel tellinud vaktsiine kokku 6 740 855 doosi, mille maksumus on u 100 miljonit eurot, mis teeb ühe vaktsiinidoosi hinnaks ca 15 eurot. Tuletame meelde, et Eestis hävitati 2010. aastal kasutamata seagripi vaktsiinidoose 10 miljoni krooni eest.

 

6,7 miljonit vaktsiini Eestile?

Kuigi pandeemiat pole kunagi olnud, paljud siiski arvasid, et oli pandeemia – aga ka nende inimeste hinnangul on pandeemia läbi – seda tõestab linnapilt ja taasavatud ühiskond. Tänase seisuga on Eestis manustatud ca 2 miljonit doosi vaktsiini, aga Eesti on kokku tellinud ca 6,7 miljonit (!) doosi vaktsiini.

 

Sotsiaalministeerium kinnitas Telegrami advokaatidele aprillis, et:

Eesti on osalenud EL COVID-19 vaktsiinide ühishankes järgmiste vaktsiinitootjatega sõlmitud lepingutes alltoodud mahus:

 1. Pfizer/BioNTechiga sõlmitud lepingud:

Pfizer/BioNTechi esimene leping: 703 876 doosi

Pfizer/BioNTechi teine leping: 543 084 doosi

Pfizer/BioNTechi kolmas leping: 3 110 000 doosi

Seega, kokku oleme Pfizer/BioNTechilt vaktsiini tellinud: 4 356 960 doosi.

 

 1. Modernaga sõlmitud lepingud:

Moderna esimene leping: 234 467 doosi

Moderna teine leping:  500 628 doosi

Seega, kokku oleme Moderna vaktsiini tellinud: 735 095 doosi.

 

 1. AstraZenecaga sõlmitud lepingust oleme tellinud 1 330 000 doosi.
 1. Jansseniga sõlmitud lepingust tellisime algselt 300 000 doosi, aga kuna seda vaktsiini me ei kasuta tõhustusdoosideks ja seda on piisavalt laos, siis loobusime 35 200 doosist, mida tootja ei suutnud tarnida eelmise aasta lõpuks.
 1. Novavaxiga sõlmitud lepingust oleme tellinud COVID-19 vastast vaktsiini  54 000 doosi.
 1. Valnevaga sõlmitud lepingust oleme tellinud COVID-19 vastast vaktsiini 10 000 doosi, kuid sellel tootjal on EL müügiluba vaktsiinile veel saamata.

 

Kas ja kui palju veel plaanitakse osta COVID-19 vaktsiine, sõltub väga paljudest erinevatest teguritest: kas ja kui suur tuleb järgmine haiguse epideemiline levik, kas haiguse tekitaja muteerub ja levima hakkavad uued agressiivsemad tüved, mille puhul senised vaktsiinid ei ole piisavalt efektiivsed jms.

Heli Laarmann

Rahvatervise osakonna juhataja

Sotsiaalministeerium

 

Terviseamet kinnitas Telegramile aprillis, et:

Seisuga 19.04.2022 oli Terviseameti laos kokku 550 944 COVID-19 vaktsiini doosi.

2021. a juunis riknes Terviseameti laos 68 550 doosi COVID-19 vaktsiini, mis hävitati.

Tervishoiuteenuse osutajad on seisuga 03.03.2022 teavitanud 66 720 doosi COVID-19 vaktsiinidoosi mahakandmisest.

Agne Ojassaar

Terviseameti õigusnõunik

 

See teeb kokku ca 6,75 miljonit doosi, millest ainult 2 on kasutust leidnud ja 0,5 on maha kantud.

Tänase seisuga on Terviseameti laos 674 298 doosi Covid-19 vaktsiini, mis vajadusel hävitatakse, kommenteeris Laarmann Postimehele.

“Kus ladustatakse, millal saabuvad ja kellele on kavandatud ülejäänud 4,5 miljonit doosi?” – on kriitilise mõtlemisega inimesed küsinud juba ammu. Kaja Kallas mõtleb sellele nüüd – parem hilja, kui mitte kunagi?

 

Vaktsiinidest pole mitte mingit kasu

Iga inimese tervis on igaühe enda kätes ning koroonaviirus on sesoonne haigus, mis tähendab, et tegemist on n-ö vana hea gripiga. Kuna isegi ametliku statistika kohaselt jäävad vaktsineeritud inimesed rohkem haigeks ning saavad ka rohkem PCR-testiga positiivseid tulemusi kui mitte-vaktsineeritud, siis on hakanud riikide terviseametid seda infot varjama. Saksa meedia kajastab, et vaktsineerimise efekt on olnud nädalaid null: seepärast varjab RKI (Robert Kochi Instituut) nüüd numbreid. Eesti terviseamet varjab sellekohast statistikat ja infot alates 1. maist 2022.

 

Orjalepingutest lähemalt

Transparency International avalikustas möödunud aastal koroonavaktsiini suurtootja Pfizer/BioNTech Group salajase ostulepingu Albaania valitsusega. Võib eeldada, et ravimiettevõte sõlmis teiste lepingupartneritega (nagu nt Euroopa Liiduga või Eestiga) sisuliselt identsed lepingud.

Samuti võib eeldada, et kõigi teiste koroonavaktsiinide pakkujatega on sõlmitud identsed lepingud.

Hakatuseks aga kõige olulisem kolmest lepinguklauslist:

(Punkt 2.1) Kokkulepitud ostukogused kehtivad ka juhul, kui turule peaks tulema sobivamaid vaktsiine või tõhusaid ravimeid.

See tähendab, et kui näiteks Eesti teadlaste toodetud koroonasprei peaks lahendama nn koroonaviiruse probleemid, siis on valitsusel kohustus osta maksumaksjate raha eest nii suures koguses vaktsiine, kui lepingus on kirjas. Põhimõtteliselt saab Pfizer dikteerida, mis on medikament ja mis mitte. Patsientidele ei toimu haiguse osas neutraalset selgitust tahtlikult ja see on lepingus isegi seadusega keelatud!

(Punktid 8.1 kuni 8.4) Pfizer/Biontech vabastab mitte ainult ennast igasugusest vastutusest mistahes kahju eest. Kõik võimalikud vaktsiini tootmise, levitamise, turustamisega seotud kolmandad isikud, aga ka lepingu alusel tegutsevad teadlased ja pookimisega tegelevad isikud (vaktsineerijad) jne on samuti igasugusest vastutusest vabastatud. Kui Pfizer/Biontech kaevatakse kohtusse, peavad lepinguosalised (st valitsused) kandma kõik kohtukulud ja advokaadi palkamisega seotud kulusid, arvelduskulusid, hüvitisi, trahve ja muid kohtuprotsessiga seotud otseseid ja kaudseid kulusid.

Sisuliselt tähendab see seda, et kahjukannataja peab kinni maksma kõik kohtu- ja haiguskulud ning kui inimene jääb peale vaktsineerimist sandiks või sureb ära, siis ei vastuta selle eest mitte keegi. Lisaks saame lepingust välja lugeda, et kõik lepinguga seotud tegelased (nagu näiteks lepingu sõlminud ministrid ja teised seotud isikud) tohivadki ainult öelda “minge vaktsineerima”, sest vastasel juhul rikuksid nad lepingut ning Big Pharma saaks kohe minna tema vastu kohtusse. Tanel Kiik on näiteks korduvalt öelnud, et ainus viis kriisist väljumiseks on vaktsineerimine. Aga see on puhas vale!

Lepingust saab välja lugeda, et kõik kohtuvaidlused toimuvad New Yorgi privaatkohtus, võite ainult aimata, millise kaliibriga advokaadid võtab ennast esindama Big Pharma, eriti kui on selge, et Eesti peab nende advokaatide eest automaatselt arve tasuma.

(Punkt 10.4) Lepingu sisu tuleb hoida rangelt konfidentsiaalsena kuni kümme aastat pärast lepingu lõppemist.

Kusjuures leping Iisraeliga salastatakse konfidentsiaalsel tasemel 30 aastaks. Ilmselgelt sisaldub palju huvitavat lepingus Iisraeliga, kes suutis hankida suurtes kogustes vaktsiini varem kui kõik teised riigid. Sellised selgelt ühepoolsed lepingutingimused, mis on nüüd infolekke tõttu avalikuks saanud, on näiteks Eesti seaduste kohaselt kuritahtlikud. Kuid valitsus lepingupartnerina ei julge neid klausleid ja tingimusi kohtus vaidlustada. Vahet pole, kas sarnane leping on tehtud ravimitootjaga otse või vahendab seda Euroopa Liit – tegemist on meie rahva jaoks ebasoodsa ja jõhkra äritehinguga, millel pole mitte mingit pistmist inimeste tervisega.

Kuidas on võimalik, et maksumaksja raha eest sõlmitud lepingutingimused, hinnad jne on salajased? Kas me ei ela vabas ühiskonnas? Ja miks on selline leping üldse vajalik, kui tegemist on alles testimisfaasis olevate vaktsiinidega, millel pole isegi ametlikku kasutusluba? Ja milleks see vaktsiin, kui rahvas on valdavalt terve ning numbreid vaadates ilmselt omab juba ka karjaimmuunsust?

 

Hea aeg lepingust taganeda – neli ettepanekut Euroopa Komisjonile

Ilmselt on ka Kaja Kallas aru saanud, et nõnda jätkata pole võimalik ning et lamemaalastel oli tegelikult kogu aeg õigus. Balti riikide juhid on teinud Euroopa Komisjonile neli ettepanekut vaktsiinifiasko olukorra lahendamiseks.

1) Tarnida vaktsiine vastavalt vajadusele

2) Peatada tarned vaktsiinidele, millel on lühike eluiga

3) Vahetada vaktsiinitarned teiste, sama tootja toodete tarnete vastu

4) Luua võimalus kasutamata vaktsiinide jagamiseks mujal maailmas

Loomulikult on need neli ettepanekut loogilised, kui arvestada asjaolu, et pandeemiat pole ega ka tule ning vaktsiinidest pole ka kasu. Kuid palju suurem küsimus on: milline inimene sõlmib vaktsiinitootjatega mitmeaastase lepingu, mis kohustab tarnima oma rahvale miljonites kogustes vaktsiine isegi siis, kui pole tervisehädaolukorda?

 

Mõned EL saadikud nõuavad Ursula von der Leyeni viivitamatut tagasiastumist

Kui Euroopa Liit tegi Eesti eest ära otsuse tarnida siia miljoneid vaktsiine ja panna riik n-ö orjusesse, siis on see kriminaalne ja asjaga seotud isikud tuleb võtta vastutusele. Kui Kaja Kallas ja Co paluvad Ursula von der Leyenilt paremaid koroonaorjuse tingimusi, siis juba veebruaris tegid palju julgema avalduse vabadust armastavad Euroopa Parlamendi (EP) saadikud 16. veebruaril 2022 toimunud pressikonverentsil, kus räägiti avameelselt koroonapettusest ja nõuti Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni viivitamatut tagasiastumist. Saadikute hinnangul on koroona ajaloo suurim poliitiline pettus ja organiseeritud vandenõu.

Ursula von der Leyenile heidetakse ette, et ta teeb salajast koostööd Pfizeri tegevjuhiga ning kuna tema abikaasa Heiko von der Leyen on ka ise vaktsiinitootja, siis on tegemist ilmselge huvide konfliktiga. Samuti kutsusid saadikud üles lõpetama EL-i digitaalse Covidi sertifikaadi kehtestamist, mis on kasutu, mittevajalik ja diskrimineeriv.

Vaata täispikkuses eestikeelsete subtiitritega videot siit:

 

Kaja Kallas, Tanel Kiik ja Co peaksid tagasi astuma

Väga paljudele oli esimesest päevast selge, et kogu koroonavärk on täielik pettus. Aga me saame andestada “esimese (hirmu)laine” n-ö massihüpnoosi ja selgitada seda inimliku nõrkusega, kuid 2020. aasta sügiseks ei olnud sellest pettusest veel aru saanud ainult need, kes ei soovinud sellest aru saada. See tähendab, et kõik hilisemad piirangud ja muudmoodi survestamised koos vaktsiinidega olid kõike muud kui heatahtlikult kavandatud, aga halvasti väljakukkunud poliitika.

Juhul kui Kaja Kallase, Tanel Kiige ja Co käsi oli mängus nende lepingute sõlmimisel ja dooside tarnel-kogustel, siis peavad need tegelased kahtlemata minema kriminaaluurimise alla.

 • Milline idioot teeb mitmeaastase lepingu, mis nõuab vaktsiinide tarnet sõltumata sellest, kas selleks on üldse vajadust?
 • Kes vastutab Eestis 3000 liigsurma eest möödunud aastal?
 • Kes vastutab koroonavaktsiini tõttu invaliidistunud inimeste eest?
 • Koos testimiste, vaktsiinide ja kampaaniatega on koroonapettusega ära raisatud sadu miljoneid eurosid maksumaksja raha – kes vastutab?
 • Tervele riigile tekitatud viimase kahe aasta kahju ulatub miljarditesse eurodesse – kes vastutab?

 

Hando Tõnumaa

 

Allikad: lingid artikli seesKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt