Leedu Pank: euro suurendaks riigi majanduskasvu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. oktoober 2013 kell 16:41Leedu Pank andis neljapäeval teada, et nende hinnangul suurendaks Eurole üleminek Leedu sisemajanduse koguprodukti (SKP) ja eksporti. Leedukad ise on euro osas kahtleval seisukohal ning ka seimi liberaalid on arvamusel, et valitsus tormab eurotsooni uisapäisa.

 

“Euro mõjutaks Leedu intressimäärasid, rahavahetuskulusid ning kaubandust ja investeeringuid ning arvestada tuleb muidugi ka eurole ülemineku ühekordseid kulusid ja hindu,” ütles Leedu Panga president Vitas Vasiliauskas pressikonverentsil, kus tutvustati keskpanga ökonomistide koostatud uuringut eurole ülemineku mõjust majandusele. Stsenaariume on mitu, kuid keskmiselt aitab euro suurendada Leedu SKP-d aastail 2015-2022 1,8-1,9 protsenti ning kasvatada ekspordi 34 miljardi litini.

Leedu seimi liige Eligijus Masiulis kommenteeris aga, et euro kasutuselevõtt võib valitsuse ja rahva vahele tekitada kiilu, kui inimesi ees ootava osas piisavalt ei harita. Masiulise sõnul ei saa olla kindel, et hinnad peale euro kasutuselevõttu ei tõuse, sest Eesti ja teiste riikide eeskujul just nii on läinud. Samuti on murekohaks ESM (Euroopa stabiilsusmehhanism), sest eurotsooni liikmena peaks Leedu stabilisatsioonifondi panustama 800 miljonit eurot, mis maksumaksjatele ilmselt väga ei meeldiks.

Leedu tahtis eurole üle minna 2007. aastal, kuid see ebaõnnestus inflatsioonikriteeriumi tõttu.

 

Allikad: BNS, Baltic CourseKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt