Eestis müüdi ligi 8000 kantserogeenset Läti sprotikonservi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. november 2013 kell 15:32Eestis müüdi inimestele ligi 8000 kantserogeenset sprotikonservi, enne kui veterinaar- ja toiduamet (VTA) jõudis sekkuda ja ohtlike konservide müük lõpetada, vahendab BNS. Kuidas info uudisteagentuurini jõudis, ei saanud nende esindaja Telegramile paljastaja, viidates allika kaitsele.

 

Läti sprotikonservide laborianalüüsi tulemused ületasid mitmekordselt polütsükliliste aromaatsete süsivesinikele (PAH) sätestatud piirnorme, seega tuvastati potentsiaalne oht tarbijate tervisele ning algatati toote tagasikutsumine turult, ütles VTA toiduosakonna peaspetsialist Eve Rehelem BNS-ile.

“Tegemist on Läti päritolu tootega “Sprotid õlis, 240g”, mida müüdi Eesti ettevõttele kokku 8064 karpi,” ütles VTA kauplemise ning impordi ja ekspordi osakonna peaspetsialist Elle Männisalu. Ta lisas, et ettevõtte käest õnnestus kätte saada jaanuarist saadik müügis olnud partiist 299 karpi, mis suunatakse hävitamisele. “Hetkel ettevõtte laos kõnealust toodet enam ei ole,” sõnas Männisalu.

“Peamisteks põhjusteks toidu saastumisel PAH-idega arvatakse olevat toidu töötlemisprotsessid nagu kuumutamine, suitsutamine, kuivatamine, mille puhul toit satub vahetult kokkupuutesse küttematerjali põlemissaadustega,” ütles VTA toiduosakonna peaspetsialisti Kristi Kerner. Toidu saastumine võib toimuda ka keskkonnareostuse kaudu, näiteks kala ja kalatoodete puhul, mis võivad saastuda laevade õlileketest tingitult, lisas ta.

Kerner kommenteeris Telegramile, et kindlasti ei söönud toodet ostnud inimesed korraga nii palju sprotte, et nendega kohe midagi juhtuks: “Aga kui inimesed tunnevad, et midagi on juhtunud, peaksid nad andma meile märku ja ka toote tootjale tagastama.” Küsimusele, kas inimesed peaksid minema ka tervisekontrolli, vastas Kerner, et kui enesetunde üle kurta ei saa, siis otsest vajadust selleks ei ole.

Paljud PAH-id tekitavad elusorganismidele väärarenguid, mutatsioone ja vähki.

 

 

Allikas: BNS, VTA infotelefon

Foto: 4028mdk09 / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt