Enneolematu palgatõus: Riigikogu liikmete sissetulekule lisandub 670 eurot

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2022 kell 10:16Foto: riigikogu.ee + Baris Kaykusuz / Getty Images + Canva.com

Olukorras, kus inflatsioon oli augustis üle 25 protsendi, erasektoris valitseb ebakindlus ja riigisektoris õpetajad ähvardavad streigiga, on indekseeritud palgaga kõrgemaid riigiteenistujaid tuleva aasta aprillist ees ootamas eurodes mõõdetuna enneolematu palgatõus, vahendab ERR.

 

Eestis kehtiva kõrgemate riigiteenistujate ametipalga seaduse kohaselt kasvavad kõrgemate riigiteenistujate palgad iga aasta aprillist vastavalt sellele, kuidas eelneval aastal on kasvanud aastavõrdluses sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumine, ehk siis palgakasv, ja kuidas on olnud inflatsioon. Vastavalt 80 protsenti kasvust annab eelneva aasta palgakasv ja 20 protsenti hinnakasv.

Kui suureks need arvud kujunevad, ei ole veel teada, kuid hinnanguliselt on tippteenistujate palgakasvuks 14,06 protsenti (käesoleval aastal oli see 7,9%). Kehtiv kõrgemate riigiteenistujate palgamäär on 7303,06 eurot.

Seega, kui sel aastal tuli president Alar Karisel, riigikogu esimehel Jüri Ratasel, peaministril Kaja Kallasel ja riigikohtu esimehel Villu Kõvel tulla toime 500 euro suuruse palgakasvuga, siis tuleval aastal võiksid nad oodata enam kui 1000 euro suurust palgakasvu, seniselt 7303 eurolt 8330 eurole.

Riigikogu komisjoni aseesimeeste ja fraktsiooni aseesimeeste ning ringkonnakohtu kohtunike palgad tõusevad tõenäoliselt 770 euro võrra 6247 eurole.

Riigikogu lihtliikmetel ning maa- ja halduskohtu kohtunikel on oodata 667 euro suurust palgatõusu ja aprillist hakkavad nad saama 5414 euro suurust töötasu.

Tuleval aastal tõusevad indekseerimise ja erakorralise pensionitõusu tõttu ka pensionid. Kui selle aasta keskmine pension on 595 eurot, siis tuleval aastal võiks see indekseerimise ja 20 euro suuruse erakorralise pensionitõusu tõttu kasvada enam kui 100 euro võrra keskmiselt 700 euroni ehk kiiremini kui kõrgemate riigiteenistujate palgad.

 

Loe pikemalt: ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt