Fookuses: kellele on maailma näljahädad kasulikud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. august 2022 kell 8:302008. aastal avaldati ÜRO veebilehel artikkel, mis tutvustas maailmas valitseva näljahäda eeliseid odava ja motiveeritud tööjõu loomisel. See artikkel hakkas levima uuesti Twitteris ja võeti 24 tunni jooksul kohe maha. Artikli tuum seisneb selles, et eliitklassil on selge motivatsioon mitte lõpetada nälga, sest kui kõik on hästi toidetud, ei pruugi olla kedagi, kes tahaks odavat tööjõudu pakkuda ja teha orjatööd mõnel füüsiliselt nõudlikul ja ebameeldival töökohal. Kuigi ÜRO väitis, et artikkel oli mõeldud satiirina, eitas selle autor, et see on satiiriline kirjutis, vaid väitis, et tema eesmärk oli tõsta teadlikkust asjaolust, et on inimesi, kes saavad kasu nälja olemasolust maailmas. Artikkel ilmus dr Mercola veebilehel.

 

ÜRO avaldas 2022. aastal globaalse katastroofiriski vähendamise aruande (GAR2022), milles hoiatatakse, et tulekul on katastroofide torm, majanduslik haavatavus ja ökosüsteemi tõrgete ajajärk, mis ennustab eelseisvat globaalset kokkuvarisemist.

 

Mis võiks maailma näljahädades head olla?

Üsna palju, kui tugineda artiklile, mille on kirjutanud praegu pensionile jäänud Hawaii ülikooli politoloogiaprofessor George Kent. Lugu ilmus esmakordselt 2008. aastal ja jäi enam kui kümne aasta jooksul suures osas märkamatuks, kuigi see avaldati veidral kombel ÜRO veebilehel.

Alles siis, kui artikkel Twitteris uuesti ilmus, muutus see viraalseks ja ÜRO eemaldas selle 24 tunni jooksul. ÜRO säutsus vastuseks:

See artikkel ilmus ÜRO kroonikas 14 aastat tagasi kui satiirikatse ja see ei olnud mõeldud sõna-sõnalt võtmiseks. Oleme selle valestitõlgendamisest teadlikud, isegi kui see on satiir, ja oleme selle oma lehelt eemaldanud.

Kent, kes on nüüd ajakirja World Nutrition toimetaja asetäitja, ütles aga Newsbustersile, et see pole nii:

Minu jaoks ei olnud tegu satiiriga. Ma ei eeldanud aga, et seda lugu nälja kiituseks loetakse. Minu peamine mõte oli ja on endiselt see, et on inimesi, kes saavad maailmas valitsevast näljast kasu. See aitab selgitada, miks nälg on paljudes kohtades nii püsiv.

Keegi ei rüga tööd teha nii nagu näljased inimesed

Kenti artikli tuum – kas satiir või mitte – seisneb selles, et eliitklassil on selge motivatsioon mitte peatada maailmas nälga, sest kui kõik on hästi toidetud, ei pruugi keegi olla valmis odavat tööjõudu pakkuma.

Näljal on paljude jaoks suur positiivne väärtus. Tõepoolest, see on maailma majanduse toimimise jaoks ülioluline. Näljased inimesed on kõige produktiivs

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt