Estonian Airi rahasüsti võimalik ebaseaduslikkus uurimise all

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2014 kell 19:42fsx_73fk8Euroopa Komisjon on taaskord algatanud põhjaliku uurimise, et teha kindlaks, kas Eesti kava anda riiklikule lennuettevõtjale Estonian Air ümberkorraldamiseks 40,7 miljonit eurot riigiabi on kooskõlas ELi riigiabi eeskirjadega.

 

Eelkõige hindab komisjon, kas lennuettevõtja ümberkorraldamiskava sobib ettevõtte pikaajalise elujõulisuse taastamiseks ja aitab hüvitada riigiabi andmisega tekitatud konkurentsimoonutusi. Tegemist on juba teise aktiivse uurimisega, 2012. aastal otsustas riik anda Estonian Airile 8,3 miljonit eurot päästmislaenu, ka selle meetme kohta algatas komisjon uurimise, mida pikendati aprillis.

2013. aasta juunis teatas Eesti komisjonile Estonian Airi 40,7 miljoni euro suurusest rekapitaliseerimisest, et aidata ümber korraldada ettevõte, mis on mitu aastat olnud rahalistes raskustes. Ümberkorralduskava hõlmab viieaastast ümberkorraldamisperioodi ajavahemikul 2013–2017.

2009. aastast alates on Estonian Air saanud riigiabi mitmel korral, sealhulgas kolm kapitalisüsti kokku 57 miljoni eest. 2012. aastal teatas Eesti kavatsusest anda Estonian Airile 8,3 miljoni euro ulatuses päästmislaenu. Seejärel alustas komisjon põhjalikku uurimist, kuna kahtles, kas kõnealune abi on kooskõlas EL-i eeskirjadega riigiabi andmiseks lennuettevõtetele ning suunistega raskustesse sattunud ettevõtete päästmiseks ja ümberkorraldamiseks.

Komisjonil on kahtlusi, kas selle ümberkorralduskavaga suudetakse tagada, et Estonian Air muutub elujõuliseks ja saab edaspidi hakkama ilma riigi jätkuva toetuseta. Samuti on komisjon arvamusel, et Estonian Airi panus ümberkorraldamiskuludesse võib olla ebapiisav.

Eeskirjade kohaselt tohib ettevõttele päästmisabi anda ainult üks kord kümne aasta jooksul, et vältida kiratsevate ettevõtete kunstlikku elushoidmist maksumaksja raha eest – see on niinimetatud esimese ja viimase korra põhimõte. Teatud tingimustel lubavad riigiabisuunised anda päästmisabi ka kiireloomuliste struktuurimeetmete jaoks, mille abil tagada ettevõtte püsimajäämine.

Mitmed asjatundjad ja ettevõtjad on avaldanud arvamust, et Estonian Airi peaks laskma pankrotti. 2013. aasta maikuus teatas Euroopa Komisjon, et Estonian Airile antud riigiabi on ebaseaduslik.

 

Allikad: BNS, Eesti Päevaleht

Foto: flightsim.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt