Kehtestame poliitikutele pätimaksu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2013 kell 12:52 

Kas olete kunagi mõelnud selle peale, et meid trahvitakse iga väiksema seaduserikkumise eest (näiteks Tallinna munitsipaalpolitsei (mupo) ametnikud tegid poole aasta jooksul ühistranspordis piletita sõitjaile ja linnas valesti parkijaile kokku enam kui 340 000 euro eest trahve), kuid poliitikud teevad pättust, pobisevad midagi ajakirjanduses vabanduseks ja istuvad oma kohal edasi. Kes trahvib poliitikuid, kui nemad meie meelest korda rikuvad?

 

Eesti kõrgemaks võimukandjaks on ju tegelikult rahvas ja ideeliselt võiks meil olla õigus trahvida meie endi poolt valitud poliitikuid, kuid nad meie arvates korda rikuvad. Trahvimist kontrolliks näiteks avalik MTÜ, kes siis rahvahääletuse tulemusena trahve määraks, need sisse nõuaks ja seejärel näiteks vähekindlustatud perede vahel laiali jagaks.

Trahvi nimi võiks olla pätimaks, kuna olgem ausad – meie kulul tehakse ikka päris palju pättust. Alates sõgedast raharaiskamisest Estonian Airi ja Eesti Energia investeeringute peale, lõpetades isiklike kulude kandmisega esinduskuludesse. Siinkohal ei pea ma silmas vaid Kadriorgu (kelle ainus ülesanne ongi tegelikult olla esinduslik), vaid riigikogu, ministeeriume, omavalitsusi jne.

Teada on, et poliitikamaailma rahaasjades käib pidevalt üks sahker-mahker. Kõik sellised susserdajad on tegelikult pätid. Ja kõik need poliitikud, kes seda vaikides pealt vaatavad ja midagi ette ei võta, on kaasosalised ehk samuti pätid.

Mõnikord jääb isegi mulje, et osa meediaväljaandeid korjavad pätimaksu ise, pakkudes vastutasuks vaikimist. Näiteks Siim Kallasel on Äripäevale pätimaks maksmata – küll aga tundub Kallasel olevat pätimaks makstud enamikule teistest väljaannetest. Samuti jääb mulje, et pätimaksu on maksnud USA valitsus kõikidele maailma peavoolumeedia väljaannetele, rääkimata igasugu liitudest ja suurkorporatsioonidest.

Telegram võib siinkohal puhta südamega öelda, et neil kõigil on meile pätimaks maksmata.

Ameerika Ühendriikide üks esiisa Thomas Jefferson on öelnud, et kui rahvas kardab valitsust, valitseb türannia, kui aga valitsus kardab rahvast, valitseb vabadus.

 

 

Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt