Päevaleht sukeldub Eesti vabamüürlusesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. veebruar 2013 kell 13:40 

Tänane (laupäev, 9. veebruar) Eesti Päevalehe paberväljaanne heidab pilgu looživendade ellu, käsitledes kahel leheküljel vabamüürlust Eestis. Avaldatud on ka pilt Tallinna kesklinnas Tatari 25 majas asuva looži ühest templisaalist ning ligi 30 erinevatesse loožidesse kuuluva mehe nime. Kokku on Eestis vabamüürlasi 500 ringis.

 

Vabamüürlaste üheks eesmärgiks isikliku kasvamise ja inimkonna arengule kaasa aitamise kõrval on heategevus. Päevalehe artiklist selgub, et näiteks 2011. aastal liikmeannetustest kogunenud 328 000 eurost kulutati heategevusele 6000 eurot. Muidugi võib siin olla määravaks faktoriks ka see, et aasta varem soetati juba mainitud Tatari 25 majast üks korrus, mille peale mittetulundusühing kulutas ligi 700 000 eurot, osa summast laenati.

 

Päevaleht palub erinevatel liikmetel rääkida ka nende elust vabamüürlasena ja uurib seltsiga liitumise põhjuste kohta, kuid mehed jäävad seda teemat kommenteerides pigem tagasihoidlikuks. Pikema ja avameelsema intervjuu annab vaid Fraternitase looži kuuluv kultuuritegelane Paul Himma, kes ei eita, et looživendade ühtsustunde ja üksteise toetamise kaudu võidakse ühiskonnas ajada ka n-ö oma asja. “Selle kategooriline eitamine oleks silmakirjalik,” nendib Himma, kes on enda sõnul kõik vabamüürluse 33 astet läbi käinud.

 

Telegrami fotod Tatari 25 sisehoovi vitraažakendest. Teisel aknal on ladinakeelne lause “Lapis reprobatus caput anguli”, mis pärineb piiblist – “Kivi, mille hooneehitajad ära põlgasid, on saanud nurgakiviks” (Psalmid 118:22).

DSC03507

 

 DSC03509

 

Üks kuulujutt:
Telegrami andmetel käis Tatari 25 majas asuvas Eesti Suurloožis detsembri lõpul ja jaanuari esimesel poolel silmatorkav sagimine. Huvitava kokkusattumusena ilmus nendele kohtumistele järgnenud päevadel ajakirjanduses tähtsat infot nii Estonian Airi rahaprobleemide kui ka VEB fondi sündmuste kohta.

Üks fakt:
2011. aastal valminud Tatari 25 maja arendajaks on Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule (EELK) kuuluv kinnisvaraettevõte Kiriku Varahaldus OÜ, mille ainus juhatuseliige on Patria 2 looživend Mati Maanas. Kinnistu omanikuks on EELK.

 

PS. Telegram kutsub Eesti vabamüürlasi üles olema avatumad – hämara salapära vähendamine seltsi tegevuse ümbert võib aidata vähendada “vaimupimeduse manifestatsiooni ja lausvihkamist”, mida vabamüürluse kajastamine ühe Päevalehele kommentaari andnud venna sõnul kaasa toob.

 

Päevalehe artiklit saad lugeda tänasest paberlehest või veebist.

Lisa allikad: Delfi, Kiriku Varahaldus, Delfi 2, anonüümseks jääda soovivad allikad

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt