Hea uudis: Tallinnast saab pestitsiidide vaba linn

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2018 kell 10:55Tallinna linnavolikogu toetas 2. novembril toimunud istungil Erakonna Eestimaa Rohelised algatust liituda pestitsiidivabade linnade võrgustikuga. Võrgustikuga liitunud linnad kohustuvad kolme aasta jooksul märkimisväärselt vähendama pestitsiidide kasutamist linna avalikul alal. Eesmärgiks on pestitsiidide kasutamine linnas täielikult lõpetada.

 

Sihi saavutamiseks peab linn vastu võtma konkreetse tegevuskava, mis hõlmab ka plaani, kuidas lõpetada pestitsiidide kasutamine täielikult, kaasata tuleks samuti avaliku juurdepääsuga eramaad ja elupiirkondade lähedal asuvad põllumajandusalad. Välja töötatakse kampaaniad linna elanike ja avalike haljasalade hooldajate teadlikkuse tõstmiseks mürkidega seotud ohtudest, julgustades ja õpetades inimesi, kuidas kasutada jätkusuutlikke alternatiive. Kvaliteetse elukeskkonna saavutamine on oluline nii linnaelanike kui ka floora ja fauna kaitsmise seisukohalt.

“Pestitsiididest loobumisega parandame elukvaliteeti, kaitseme inimeste tervist ja keskkonda. Pestitsiidide jääke võib leida igal pool meie ümber, ka meie igapäevasest toidust ja joogiveest. Osad mürkained väljuvad inimese kehast ainevahetusega, teised akumuleeruvad. Pestitsiidid liiguvad looduses väga kiiresti konkreetsest kasutuskohast edasi ning püsivad looduses kaua. Elupaikade ja liikide hävimise numbrilised näitajad on hirmsad kogu maailmas, seal hulgas ka Eestis,“ lisas projekti vedav Eestimaa Roheliste esinaine Tallinna abilinnapea Züleyxa Izmailova.

Tegevust peab hästi planeerima ja keskenduma just looduslikele, mehaanilistele ja ennetavatele haljastusalade hooldusmeetmetele. Läheneda tuleb küsimusega, mida me tegelikult ühiskonnas saavutada tahame ja keskenduda kõige jätkusuutlikumate süsteemide kasutamisele. Züleyxa Izmailova: “Täna linn, homme kogu riik!”

Professor Anne Luik: “Üha sagedamini pingutatakse põllumajanduses hea saagi nimel pestitsiidide kasutusega üle ning unustatakse, et põllu väärtus ei seisne üksnes saagis, nagu mets ei ole ainult puit.”

 

Täpsemalt pestitsiidivabade linnade võrgustiku kohta saad lugeda siit.

Allikas: Roheliste pressiteade (vt ka Bioneer)

Foto: ojorangehoneycomb / Reddit

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt