Kodanikuühendus nõuab RMK lageraielubade peatamist metsise elupaigas ja Natura 2000 alal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. september 2019 kell 20:08Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) nõuab Keskkonnaametilt (KeA) Kääpa maastikukaitsealale, sealhulgas metsise elupaikadesse väljastatud lageraielubade viivitamatut peatamist, kuna Riigimetsa Majandamise Keskuse raiekavad lähevad vastuollu Natura 2000 võrgustikku kuuluva looduskaitseala seaduslikult sätestatud eesmärkidega.

 

Lageraielubasid väljastades on Keskkonnaamet läinud vastuollu EÜ nõukogu direktiividega, mille järgi tuleb Kääpa maastikukaitsealal kui Natura 2000 alal tegevuse kavandamisel hinnata mõju loodusala kaitse eesmärkidele.

Võttes arvesse, et Kääpa maastikukaitse kaitse-eesmärgiks on I ja II kategooria kaitsealuste liikide ja nende elupaigatüüpide kaitse, siis peaks ka metsise kui II kaitsekategooria ja punase raamatu ohualtide liikide nimestikku kuuluva liigi elupaiga kaitsmine olema kõnealuse Natura 2000 võrgustikku kuuluva ja seega Euroopa Liidulise tähtsusega ala seaduslikult sätestatud ülesandeks.

Kodanikuühendus avaldab lootust, et Keskkonnaamet jõuab tühistada lageraieload enne, kui Riigimetsa Majandamise Keskus on jõudnud EÜ nõukogu direktiividega vastuollu minevat raietegevust alustada. Kuna viie päeva eest väljastas Keskkonnaamet lageraieks lubatud eraldistele puidu väljaveo lubamise külmumata pinnasega, siis tähendab see, et RMK võib raietegevust alustada iga hetk – kui seda juba polegi tehtud. Lisaks direktiivide rikkumisele tähendaks see FSC-säästva metsamajandamise sertifikaadi tingimuste vastu eksimist, mille hüvesid RMK laiemate turuvõimaluste näol kasutab.

EMA-le teadaolevalt on konkreetse juhtumi puhul tegemist ühega paljudest samalaadsetest, seepärast tuleb ilma mõjuhinnanguteta teostatud majandustegevustega Natura 2000 aladel läbi viia ka kahjude hindamine ja kahju tekitajate vastutusele võtmine.

 

Allikas: EMA pressiteade

Foto: cbc.ca

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt