Kodanikuühendus päästis keskkonnaametile märkamatuks jäänud loodusväärtused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2018 kell 8:56Läinud aasta 26. juulil saatis kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) Keskkonnaametile vastuväited seoses kolme Tallinna pargi kaitse alt välja arvamisega. Kuigi amet leidis, et looduskaitselised väärtused on parkides juba hävinud, kinnitasid ühenduse aktivistid peale aladega tutvumist, et seal leidub kodanike hinnangul lausa esimese väärtusklassi puid.

 

Kodanikuühenduse pöördumise tulemusel tellis Keskkonnaamet lisauuringud ning praeguseks on dendroloog Olev Abneri läbi viidud ekspertiis kindlaks teinud, et EMA poolt osutatud parkides leidub lausa riikliku looduskaitsetähtsusega puid ning põõsaid. Kristiines paiknevas ajaloolises Hans Lepa puukool-aias ning Pirital asuvas Windecki pargis tehti ettepanek 38 loodusobjekti kaitse alla võtmiseks, kusjuures Pirital kasvav punane tamm on tõenäoliselt vanim omasugune Eestis.

Hans Lepa puukool-aiast on säilinud mõned puud ja põõsad, millest väärivad ekspertiisi alusel riikliku kaitset suurte mõõtmetega dendroloogilised haruldused: kaks Eesti vanimat, umbes 90-aastast eriokkalist tsuugat ja neli sama vana, rühmas koos kasvavat rumeelia mändi. Kohalikku kaitset väärib suure, 20 meetrise võra läbimõõduga harilik tamm Vabaõhumuuseumi tee 9 elamust loodes.

Ekspertiisi alusel on säilinud ka oluline osa Windecki suvemõisa pargi vanast puistust. Riikliku kaitset vajab suuremõõtmeline ja tõenäoliselt Eesti vanim, lausa 130-140 aasta vanune punane tamm, mille kõrgus on 24 meetrit ja tüve läbimõõt 83 sentimeetrit. Astangu servas jooksev ja 17 puust koosnev euroopa lehiste rida on aga Tallinna vanim lehiseallee, küündides vanuselt suisa 135 aastani ning väärides dendroloogi hinnangul kohalikku kaitset. Lisaks vajavad kohalikku kaitset ka 12 harilikku valgepööki kui dendroloogilist haruldust ning kaks suurte mõõtmetega hõbehaaba, millest üks on 30 meetri kõrgune ning 1,09 meetrise rinnasdiameetriga, teine aga 22,5 meetri kõrgune ning 1,05 meetrise rinnasdiameetriga.

Kodanikuühenduse pöördumise tulemusel tellitud ekspertiisile tuginedes tegi Keskkonnaamet otsuse edastada keskkonnaministrile ettepanek Windecki pargi punase tamme riikliku kaitse alla võtmiseks. Ülejäänud puude ja põõsaste osas tegi amet kohaliku kaitse alla võtmise ettepaneku vastavatele linnaosavalitsustele.

Dendroloog Olev Abneri ekspertiisiga saab tutvuda siin: http://eestimetsaabiks.emaliikumine.ee/wp-content/uploads/2018/03/Ekspertiis-Windecki-pargi-ja-Hans-Lepa-aia-puukooli_2017_12_08.pdf

 

Allikas: EMA pressiteade

Foto: EMA (pildil poseerib Eesti Metsa Abiks aktivist Jaak Rand Windecki pargis määratute mõõtmetega hõbepapli ees, mille kaitse alla võtmise ettepanek tänu EMA pöördumisele praeguseks juba linnaosavalitsusele on edastatud.)

 

Toimetas Sander Soomaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt