Meeleavaldus ministri kabinetis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2018 kell 13:05Foto: Karel Eding

Eesti Ekspressis ilmus täna lugu “”Käpiknukk“ Janek Mäggi elu kohutavaim koosolek: metsakaitsja šokeeris nii ministrit kui kogenud riigiametnikke“, mida EE Facebooki lehel tutvustatakse järgmiselt: “Kohtumisest minister Janek Mäggiga, mis pidi algul kestma pool tundi, aga kestis ligi kaks korda kauem, sai täielik ühe mehe show. See mees on Indrek Vainu (fotol – toim.), EMA koordinaator. Karismaatiline, konfliktne, kompromissitu. Ja sellel koosolekul äärmiselt vihane. Minister Mäggi: “Sellist kohtumist pole mul enne olnud. Mul oli selline tunne, et kui tal oleks olnud relv, oleks ta mu maha lasknud.““

 

Soovitame lugeda artikli tasuta sissejuhatust, annab mõtteainet. Tähelepanu tasub pöörata ka Ekspressi illustratsioonile, kus Vainu justkui räuskaks Mäggi suunal, samamoodi kirjeldavad kohtumist ka ministeeriumi töötajad. Tegelikult selgub materjaliga tutvudes, et Vainu jäi kuni kohtumise lõpuni üsna rahulikuks ja endast välja läksid pigem hoopis riigiametnikud. Kas riik püüab nüüd metsakaitsjatele kaikaid kodaratesse visata ise ohvrirolli võttes?

 

Teise pildi olukorrast annab Indrek Vainu kirjeldus juhtunust, mille ta avaldas Eesti Metsa abiks Facebooki lehel:

Kuna Eesti Ekspressi artikkel on tasuline, siis jutustan ümber, millest 18.10 toimunud kohtumisel rääkisime.

Janek Mäggi kinnitab kohtumise alguses, kuidas Tartu ja Viljandimaad puudutav eriplaneering lõpetatakse. Seadusest tulenevalt on kõigile osapooltele andnud võimalus argumente esitada ja Estfor Invest on esitanud taotluse ajapikenduseks. Õiguskantsleriga konsulteerides tugineti heale haldusmenetluse tavale ja anti Estforile ajapikendust argumentide esitamiseks kuni 3. novembrini.

Ma küsin: “Kas rahvas on huvitatud osapool? Või on antud juhul huvitatud osapool ainult valitsus ja Estfor Invest OÜ?”
Janek Mäggi vastab, et ta on “korduvalt öelnud, et rahvas on huvitatud osapool”.

Küsin seepeale, kuidas rahvas huvitatud osapoolena saab anda sisendi?
Janek Mäggi ei vasta midagi.
Küsin uuesti, “kuidas saab rahvas huvitatud osapoolena valitsusele oma soove esitada?”
Minister Mäggi ohkab ja vaikib.

Ma ei jäta järgi ja nõuan ministrilt vastust.
Rahandusministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Tiit Oidjärv püüab ministri eest vastama hakata. Katkestan teda ja palun ministril vastata.

Minister on selgelt kimbatuses, vaatab oma ametnikele ja nõunikele otsa ja küsib: “mis ma nüüd tegema peaks”. Jätkan oma nõudmist, et minister vastaks küsimusele, kuidas rahvas saab huvitatud osapoolena osaleda eriplaneeringu protsessis.

Tiit Oidjärv püüab uuesti sekkuda, öeldes, et “ta võtab endale vabaduse ministri eest vastata.”

Ma ei luba seda, et keegi võtaks ministrilt vabaduse küsimustele vastata ja nõuan uuesti vastust ministrilt, kes jätkab vaikimist.

Sekkub ministri nõunik Marica Lillemets, kes püüab selgitada, kuidas rahvas ongi saanud osaleda tehes pikette.

Selline jutt ei vääri tähelepanu ja nõuan ministrilt konkreetset vastust. Pärast pikka vaikimist, küsib minister Mäggi, et “mis ma peaks nüüd vastama?” Ministri vaikimine on veider ja kordan uuesti oma küsimust ja lisades, et kui üks huvitatud osapool on rahvas, siis kuidas rahvas saab selle ajapikenduse osa ära kasutada?

Lõpuks hakkab minister Mäggi rääkima, “meil on esindusdemokraatia, kohalikud omavalitsused ja valimised ja omavalitsused on valitud rahva poolt.”

Ma ei ole ministri sellise vastusega üldse rahul, sest valimised on juba ammu ära olnud ja see ei anna võimalust rahval osaleda huvitatud osapoolele antud ajapikenduse raames.

Nõunik Marica Lillemets hakkab rääkima, kuidas valitsus teeb kõike tänaste seaduste järgi. Küsin, kas valitsus peaks pigem kuulama rahvast, mitte kahe töötajaga riiulifirmat Estfor Invest?

Marica Lillemets vastab selle peale, et “Valitsus peab andma rahvale tööd ja leiba.” Küsin üle, kas tõesti on töö ja leiva andmine rahvale Valitsuse ülesanne? Ministri nõunik Marica Lillemets kinnitab, et “Jah”. Palun, et Marica rohkem enam ei räägiks, sest selline demagoogia on tüütu. Edasi vaidleme erinevatel teemadel.

Lõpuks Janek Mäggi küsib, et mis on kohtumise kokkuvõte?
Soovitan katkestada eriplaneeringu ja andke selle kohta selge signaal. Lisaks soovitan tõsiselt järele mõelda, mis sõnumi rahvas on oma tegevusega andnud, mis saab Eesti loodusest, millises Eestis peavad elama meie lapsed? Kuidas kõike ei saa rahas mõõta, ja tehasest saadav tulu ei kaalu üle seda looduskahju, metsade hävingut ja vete reostus, mis tehasega kaasneb.

Janek Mäggi võiks tulevikus täpsem olla ja rahvale ülejäänud osa minu jutust etendada:
“Mitu last teil on? Kas sellist tulevikku me pakume oma lastele? Et kõik metsad oleks tehtud võsaks ja kõik looduskaitse alad oleks kaevandatud Rail Baltica jaoks üles? Kas see on see maailm, mida me loome? Siis te ametnikud ütlete, et see kõik on seaduslik? Ütlete, et “Me teeme kõike seaduse järgi, täpselt seaduse järgi.””

Minister jätab ka mainimata, et tegelikult oli see tema, kes küsis, kelle huvides me töötame ja kui ma vastasin, et töötame looduse jaoks, seab ta selle kahtluse alla ja räägib “graanulivendadest”.

Siiski jääb üles küsimus, et kuidas saab rahvas, eriplaneeringu huvitatud osapoolena esitada oma soove valitsusele, nii et neid kuulda võetakse?

_________

Ülevalolev postitus on terve tänase hommiku saanud rohkelt tähelepanu ja edasijagamisi, seega täiendame lugu veel mõne Indrek Vainu kommentaariga, mis ta Facebookis antud teema kohta jagas:

  • Mulle hakkab aina enam meeldima minister Janek Mäggi nõuniku Marica Lillemetsa arusaam, et rahvas osaleb eriplaneeringu protsessis pikette tehes.
    Kuigi ma seadusest sellist võimalust ei leia, siis ei ole ka kirjas, et nii ei saa. Rahvas, kuulakem nõunike nõuandeid ja korraldage pikette, et eriplaneeringus osaleda ja muidugi minge valima? Eelmistel valimistel sai Janek Mäggi 0 häält ja Keskkonnaminister Siim Kiisler 556 häält, millega ei saanud ta isegi Riigikokku, aga ministrikoha täiteks sobisid mõlemad.
  • Tegu oli piketi demoshowga otse ministri kabinetis. Mõnikord poliitametnikud pelgavad rahva hulka tulla, siis seekord sai sündmus ministri juurde viidud. Kunagi Kiisler arvas, et EMA pole rahvas, pidin talle meenutama, et ka 1 inimene on rahvas. Igal kodanikul on sõnavabadus ja õigus pikette korraldada. Nagu nõunik ütles, rahvas saab osaleda eriplaneeringu protsessis pikette tehes, eks neid hakkab nüüd hulganisti tulema.
  • Millal tuled minuga otse-eetrisse väitlema, Janek Mäggi?

 

Allikad: Eesti Ekspress, EMA Facebook

Vaata ka: Eesti Metsa Abiks kodulehekülg

Foto: Karel Eding

 

Toimetas Mariann Joonas

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt