EMA tegi seda jälle! Soomaa raierikkumiste üle alustati väärteomenetlust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2018 kell 8:10Fotod: Indrek Vainu, Kristjan Lust

Kuu aja eest tegi kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) Keskkonnainspektsioonile (KKI) avalduse seoses Soomaa rahvuspargis toimunud raietega. Praeguseks on ühenduse kahtlustused kinnitust leidnud, kuna kõnesolevas asjas on inspektsioon alustanud väärteomenetlust juba kahe rikkumise osas.

 

Märtsi alguses saatis Eesti Metsa Abiks KKI-le avalduse seoses Soomaa rahvuspargis, Tõramaa kinnistul toimunud raietega, mille puhul kahtlustati mitmesuguseid eksimusi nii Metsaseaduse, Metsa majandamise eeskirja kui Soomaa rahvuspargi kaitse-eeskirja vastu. Lisaks sellele on ühenduse hinnangul alust kahtlustada ka kinnistute tahtlikult nooremaks inventeerimist, võimaldamaks võimalikult suurt raiet, kuna Soomaa rahvuspargis ei tohi erinevaid puuliike teatud vanusest alates enam raiuda.

Avalduse saatmise ajal kontrollisid aktivistid laialdast pahameelt tekitanud 40-hektarilist raiet otse Soomaa rahvuspargi südames, sealse külastuskeskuse vahetus läheduses, leides peale droonidega ala uurimist ja avaliku andmestiku võrdlemist, et maa kasutusvaldust omav Strobus OÜ on tõenäoliselt läbi viinud metsapettuse.

Praeguseks on Keskkonnainspektsioon kinnitanud rikkumised kahel eraldisel ning algatanud rikkumiste kohta ka väärteomenetlust. „Metsaseaduse § 31 lg 2 kohaselt ei tohi puistu esimese rinde rinnaspindala viia väiksemaks metsa majandamise eeskirja lisas 1 sätestatust,“ selgitas KKI kodanikuühendusele saadetud vastuses. „Eraldisel 31 oli harvendusraiejärgne rinnaspindala viidud madalamale kui lubatud alammäär.“ Lisaks sellele tuvastati laiuse nõude rikkumine tuvastati eraldisel 25,“ selgitas KKI.

Seni on uurimata veel kaitse-eeskirjaga kehtestatud vähemuspuuliikide väljaraie keelu rikkumine ning kokkuveoteede kahjustused. Metsa nõuetekohase uuenenemise kontrolli osas ootab KKI vastust Keskkonnaametilt, inventeerimisandmete õigsusega tegeleb aga
Keskkonnaagentuur.

 

EMA: Meie eesmärk ei ole inimeste karistamine

EMA eestvedaja Linda-Mari Väli kirjutas täna hommikul ühenduse Facebookis: “Jälle üks väike võit – Soomaa raierikkumiste osas alustati tänu EMA märtsi alguses tehtud tähelepanekutele ja pöördumistele väärteomenetlusi, millist arengut võime rõõmuga tervitada.

Selgituseks olgu öeldud, et meie ühenduse eesmärgiks pole kindlasti mitte inimeste karistamine kui selline, vaid ainult soov kasvatada austus- ja vastutustunnet meie maa ning selle ressursside vastu, sest meie maade ja selle varade liigsed kurnajad tegutsevad eelkõige lühinägelikkusest ja järelemõtlematusest ning kaevavad sellise tegevusega viimaks enestelegi auku, nagu me väga hästi teame – paraku meile kõigile ühiseks sissekukkumiseks.

Nii et võidelgem vapralt edasi ja rõõmustagem iga väikese võidu eest! Need on vajalikud saavutused, et tasapisi hakaksid tulema ka suuremad ja määravamad võidud : )

Soovin lootust kõigi südametesse – just lootuse hingust on üha enam tunda kogu sellele Eesti ja maailma keskkonnapoliitilisele tohuvapohule vaatamata. Käimas on suuremat sorti silmade-avanemise aeg, mida paljud meie seast pikisilmi on oodanud.

Jõudu meile!”

 

Allikad: EMA pressiteade, EMA Facebook

Fotod: Indrek Vainu, Kristjan Lust

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt