Kohus tunnistas vaktsineerimata kaitseväelase vallandamise ebaseaduslikuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2022 kell 9:35



Foto: Janvar Pitelkov / Kaitsevägi

Tartu maakohus tunnistas kaitseväe töötaja vallandamise vaktsineerimispassi esitama jätmise tõttu ebaseaduslikuks ning mõistis välja töötaja kasuks hüvitise ja menetluskulud.

 

Töötajale mõistis kohus välja hüvitist kolme kuu keskmise palga ulatuses. Maakohtu hinnangul ei saanud  kaitseväel  töölepingut lõpetades olla piisavat teadmist, et vaktsineerimine on ainus ning proportsionaalne meede viiruse leviku tõkestamiseks.

Et tegemist ei olnud tegevteenistuses kaitseväelasega, vaid töölepinguga laotöötajaga, menetles maakohus juhtumit eraldiseisva töövaidlusena.

Tartu maakohtu kohtuniku Gerty Pau sõnul otsus pretsedenti ei loo, sest iga juhtumit tuleb vaadata eraldi.

“Tema puhul oligi see, et ta töötas laos poole oma ajast, ta oli seal üksinda, ta puutus siseruumis tegelikult kokku väga väheste inimestega ja ei olnud mitte mingit põhjust, miks neid riske ei oleks saanud maandada korralikult maski, käte desinfitseerimise, tiheda testimise ja kõigi muude vahenditega,” ütles Pau “Aktuaalsele kaamerale”.

 

Tartu Maakohus tegi oma otsuses muuhulgas järgmised olulised järeldused:

  1. Tööandja ühepoolne deklaratsioon, millega pannakse töötajale lisakohustusi, ei saa muuta töölepingut.
  2. Töötaja, kes ei ole oma töölepingu muutmisega nõus, ei pea minema tööandja käskkirja vaidlustama. Tööandja ühekordne, väljaspool tööülesandeid antud korraldus ei saa olla töötajale järgimiseks kohustuslik.
  3. Käskkirja sõnastusest nähtuvalt ei muutnud tööandja tegelikult töötaja tööülesandeid, vaid ametikohale esitatavaid nõudeid. Samas peab tööandja antud korraldus olema mõistlik ja proportsionaalne, s.t vastavuses korralduse andmise põhjuseks oleva eesmärgiga. Kohus peab õigeks hageja väidet, et vaktsineerimine ei välista inimese poolt koroonaviiruse edasikandmist ega tema haigestumist, s.o ei taga riigi kaitsevõime säilimist.
  4. Kohus leiab, et niivõrd kiiresti muutuva info põhjal ei saa tööandja töötajale kohustusi pannes ja töölepingut lõpetades lähtuda ainult hetkel teada olevast. Seega ei saanud kostjal töölepingut lõpetades olla piisavat teadmist, et vaktsineerimine on ainuke ning proportsionaalne meede.
  5. Korralduse proportsionaalsust analüüsides tuleb arvestada ka töötervishoiu eesmärgiga – TTOS § 2 järgi on seaduse eesmärgiks töötaja tervise kaitsmine, mitte tööandja tegevuse jätkumise kaitsmine. Tööandja põhjendus, et töötaja haigestumisel jäävad tema ülesanded täitmata, ei ole tõsiselt võetav. Lisaks COVID-19-le on ka teisi haiguseid (gripp, noroviirus jms), mis takistavad töötajal töö tegemist. Võimalus, et töötaja võtab äkki haiguslehe, ei saa olla töölepingu lõpetamise põhjuseks.“

Otsus ei ole veel jõustunud, kuna otsust on võimalik edasi kaevata Ringkonnakohtusse 30 päeva jooksul.

 

Allikad: Pallo & Partnerid, ERR

Foto: Janvar Pitelkov / Kaitsevägi

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt