Kontrollühiskond: rahapesu andmebüroo hakkab pidama hiiglaslikku andmeladu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuni 2025 kell 10:22



Rahapesu andmebüroole (RAB) plaanitakse anda suuremad õigused olemasolevate andmekogude koondamiseks ja analüüsimiseks, et paremini tuvastada võimalikke rahapesujuhtumeid. Samas kaasneb sellega risk andmeleketeks ja valede järelduste tegemiseks, kirjutab ERR. Tegu on järjekordse kontrollühiskonna ilminguga, mis proovitakse kiirkorras läbi suruda – seadusemuudatuse osad on plaanis jõustada juba 1. juulist. 

 

Tehisintellekt aitab andmeid töödelda

Riigikogus esimese lugemise läbinud seaduseelnõu kohaselt saab RAB luua Euroopa Liidu toel tehisintellektil põhineva analüüsiprogrammi, mis töötleb andmeid eri registritest pseudonüümitult. Vajadusel saab andmeid isikustada ainult seaduses määratud juhtudel, näiteks kuritegevuse avastamiseks.

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul ei anna eelnõu RAB-ile ligipääsu uutele andmetele, vaid võimaldab olemasolevaid andmeid senisest tõhusamalt kombineerida ja analüüsida. Seni on RAB olnud peamiselt sõltuv pankade antud infost.

Kuigi muudatuse eesmärk on rahapesu tõkestamine, kaasnevad sellega ka andmekaitse- ja eksimisriskid.

 

Risk andmelekkeks ja valede järelduste tegemiseks

Rahapesu andmebüroo (RAB) saab tulevikus töödelda pseudonüümseid andmeid 11 registrist, et tuvastada võimalikke rahapesumustreid, kuid isikustamine on rangelt piiratud.

Andmeid tohib isikustada vaid rahapesu kahtluse korral ning selleks on vaja kahe sõltumatu isiku, sh andmekaitsespetsialisti luba. Anonüümsete andmete kasutamine välistati, kuna see takistaks kahtluse korral konkreetsete isikute tuvastamist.

Eelnõu seletuskirjas rõhutatakse, et andmetöötlus aitab tõhustada kuritegevuse ennetamist ja ühiskonna turvalisust, kuid sellega kaasneb keskmine risk andmeleketeks ja valede järelduste tegemiseks. Riskide maandamiseks nähakse ette sisekontroll, seire ja kvaliteedi hindamine.

 

Reformi kiirust põhjendatakse tähtajaga

Eelnõule ei koostatud tavapärast väljatöötamiskavatsust, kuna rahapesu tõkestamise reformi tähtaeg oli juba möödunud. Eelnõu esimene lugemine toimus 20. mail, seadusemuudatuse osad on plaanis jõustada 1. juulist.

 

Loe pikemalt: ERR

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt