
14. mai 2025 kell 9:32
Fotokollaaž: ASPhotohrapy, pixabay + Canva.com
Õiguskantsleri büroo leiab, et Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) rikub isikuandmete kaitse põhimõtteid, kasutades automaatset numbrituvastussüsteemi (ANPR) viisil, mis ei ole seaduslik. Süsteem kogub ja säilitab andmeid kõigi mööduvate sõidukite kohta – sealhulgas nende kohta, kellel puudub igasugune seos õigusrikkumistega. Siseministeerium õiguskantsleri seisukohaga ei nõustu ja on valmis seadust muutma, märgib ERR.
Õiguskantsleri büroo õiguskorra kaitse osakonna juht Marju Agarmaa rõhutas, et andmete töötlemine peab olema sihipärane ja proportsionaalne. PPA aga ei suuda piisavalt põhjendada, miks kogutakse massiliselt andmeid kõigi liiklejate kohta.
Lisaks märkis Agarmaa, et PPA peaks avalikkusele ütlema, kus nende kaamerad on, et ei oleks tegu varjatud jälitamisega. “Inimesel peab olema ka võimalus hoiduda nendest kohtadest. Kui ta teab, et salvestatakse liikumist, võib-olla ta valib teise trajektoori, võib-olla ta jätab minemata mingisse kohta,” märkis Agarmaa.
“Ei saa olla nii, et suur vend jälgib ja kogub andmeid ning pärast pannakse riigi erinevate andmekogudega kokku väga ulatuslik info inimese kohta,” lisas ta.
Küsimusele, kas PPA peaks õigusliku aluseta süsteemi kasutamise lõpetama, vastas Agarmaa, et tõepoolest õigusvastast süsteemi ei tohiks kasutada.
Ka andmekaitseinspektsiooni hinnangul ei ole PPA numbrituvastuskaamerate kasutamises kõik õiguslikult korras.
Siseministeerium: numbrituvastus päästab elusid ja numbrituvastus tuleks seadusesse kirjutada
Siseministeeriumi hinnangul ei riku politsei- ja piirivalveamet (PPA) seadust, kui ta kogub pilte autonumbritest ja autodest, samas ütleb ministeerium värskelt avalikuks tehtud memos, et numbrituvastus tuleks seadusesse kirjutada.
Siseministeerium põhjendab, et kuna PPA-l on korrakaitseseaduse järgi õigus ohu välja selgitamiseks ja tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks avalikku kohta kaameratega jälgida, on kaamerate kasutamine õiguspärane. Isegi kui ükski seadus numbrite tuvastamist otseselt ette ei näe.
Lisaks märgib ministeerium, et kuna politsei- ja piirivalveseadus kohustab politseid kadunud inimesi otsima, süütegusid menetlema ja karistuste täideviimist tagama, siis numbrituvastuskaamerad võimaldavad neid asju teha. Lisaks näeb seadus ette politsei infosüsteemi Polis loomise ja reguleerimise ministri määrusega.
Samuti märgib ministeerium memos, et süsteemist on abi kuritegude lahendamisel ja kadunud inimeste leidmisel. Lisaks autonumbritele võivad kaamerasilma ette jääda ka autos istuvad inimesed.
Õigusteadlane Carri Ginter märkis kommentaaris ERR-ile, et Euroopa Kohtu praktika ei toeta sellise andmebaasi loomist, kus kõikide seaduslikult tegutsevate kodanike andmed kogutakse kokku, sest mikroosa neist võiks olla kurjategijad.
Allikad: ERR, ERR 2, Vabadused
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.