Nursipalu elukeskkonna kaitseks pöörduti Euroopa Komisjoni, NATO ja Euroopa ajakirjanike poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. mai 2023 kell 17:47Foto: Facebook

Eelmisel nädalal saatis Meie Nursipalu MTÜ kaebuse Euroopa Komisjoni õigusvolinikule, NATO peasekretärile ja Euroopa ajakirjanikele seoses demokraatia põhimõtteid ja kodanike põhiõigusi rikkuva protsessiga Nursipalu harjutusvälja laiendamisel. Kirjas EL juhtidele kutsutakse üles Euroopa otsustajaid ja ajakirjanikke tegudele, et peatada ebademokraatlik, Euroopa Liidu õigusruumis lubamatu protsess Nursipalus.

 

Meie Nursipalu MTÜ selgitab, et Eesti valitsus tahab laiendada kiirkorras Nursipalu olemasolevat harjutusvälja senisest (3134 ha) kolm korda suuremaks ilma looduskeskkonna ja sotsiaal-majanduslikke mõjusid hindamata. Kuna Eesti seadusandlus seda ei võimalda, siis poliitilise kokkuleppe läbisurumiseks tahetakse muuta seadust.

Praegu kohustab Eesti seadusandlus mõjusid hindama ja rahvast kaasama. Valitsus aga kavatseb muuta seadust nii, et demokraatlikku kaasamispraktikat ja mõjude hindamist saaks edaspidi täielikult vältida. Harjutusvälja laiendamisse ei ole kaasatud piirkonna kohalikke elanikke ega nende esindajaid, kuigi selle laiendamise alale on jäämas 21 kodu, inimesed peaksid oma kodudest ja maast loobuma. Neile lisaks peaksid 217 omanikku oma maa riigile müüma.

2 km piiranguvööndisse jääks kokku 450 kodu. 2,5 km kaugusele laiendatava harjutusvälja piirist jääb Võru linn ja maakonnahaigla. Euroopa mastaabis võib selle kohta öelda, et militaarala trügib Võru linna osaks. Sihtmärgialasid võimsatele relvadele tahetakse teha looduskaitseliselt ja kultuuriliselt rikkale põlistalude maale. Igal pool mujal Euroopas oleks selline mõttesuund mõeldamatu. On vastuvõetamatu, et suuremahulist, elukeskkonda ja üle 30 000 inimest otseselt mõjutava militaarse ala laiendamist tahab valitsus läbi suruda kiirkorras ilma igasuguste mõjuanalüüsideta ja inimestega arvestamata.

Meie Nursipalu MTÜ kutsub Euroopa otsustajaid ja ajakirjanikke appi peatama poliitilisest survest tulenev arulage plaan.

Nursipalu harjutusvälja huviala

 

Allikas: vaata pöördumist SIIT.

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt