Õhusaastatus tapab aastas 6 miljonit inimest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2013 kell 16:41



Meie siin Eestimaal oleme harjunud puhta õhuga. Meil ei ole vaja käia tänaval näomaskiga ja suduprobleem on üsna haruldane. Paraku pole kõikjal maailmas nii hästi. Kui Eestis sureb aastas õhu saastatuse tõttu enneaegselt ligi 600 inimest, siis näiteks Brasiilias São Paulos on see number mitmeid kordi suurem: 2011. aastal suri seal õhu saastatusest tingitud terviseprobleemide tõttu lausa 4655 inimest, mis on suurem arv kui AIDS-i (874), rinnavähi (1277) ja liiklusõnnetuste (1556) tõttu hukkunute arv kokku.

 

Kui vaadata statistikat aastate lõikes, on õhu saastatuse tagajärjel surnud inimeste arv isegi veel karmim. Aastatel 20062011 suri São Paulos saastunud õhust tingitud hingamisteede haigustesse ligi 100 000 inimest. Kogu maailmas on aastane saastunud õhu tõttu surnute arv ligi 6 miljonit (mida on rohkem kui AIDS-i ja malaaria ohvreid). Arengumaades peetakse peamiseks süüdlaseks tubast saastunud õhku ehk puuküttega pliite, mis tekitavad terviseprobleeme peamiselt naistele ja lastele. Arenenud maades on suurimaks õhu saastajaks tööstus ja transport, mis fossiilkütuste põletamisega paiskab õhku kahjulikke põlemisjääke.

Õnneks pole Eestis veel vaja saastunud õhu pärast väga suurt muret tunda. 2011. aastal avalikustas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) raporti, kus võrreldi erinevate riikide õhu saastatuse taset, analüüsides õhus leiduvate osakeste koguseid suuruse järgi. Ühes kategoorias vaadeldi osakesi, mille diameeter on väiksem kui 2,5 mikromeetrit ja teises osakesi, mis on väiksemad kui 10 mikromeetrit. Eesti oli selles edetabelis esikohal kõige puhtama õhuga. Teisel kohal oli Mauritiuse saar ning kolmandal Kanada. Edetabeli viimasele kohale jäi Mongoolia.

Aasta hiljem korraldas Euroopa keskkonnaagentuur uuringu Euroopa Liidus õhku paisatavate heitkoguste kohta. Analüüs uuris nelja peamist saasteainet: lämmastikdioksiidi, vääveldioksiidi, ammoniaaki ja lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Taaskord oli Eestil põhjust rõõmustada, sest raport näitas, et Eestis õhusaaste norme ei ületata. Küll aga jäid hätta lausa 12 Euroopa riiki, kõige rohkem Hispaania, mis ületas normipiire neljast saasteainest kolme puhul.

Peamised terviseprobleemid, mida saastunud õhk põhjustab, on seotud hingamisteedega (astma, bronhiit, kopsuvähk) ning südame ja veresoonkonnaga (kõrge vererõhk, infarkt).

 

Allikad: Treehugger, Keskkonnaministeerium, ERR, Huffington Post

Foto: china-mike.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt