Riigikontroll: riigikogu liikmele peaks näitama vaktsiiniostulepinguid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. november 2021 kell 16:31Foto: Sillerkiil / Wikimedia Commons

Riigikontrolli hinnangul peaks sotsiaalministeerium võimaldama riigikogu liikmel tutvuda vaktsiinide ostmise lepingutega, kui ta ärisaladust ei avalikusta. Riigikontrolli hinnang tuleneb vastusena opositsioonilise Isamaa juhi Helir Valdor Seedri päringule, kellele lepinguid senini pole näidatud, kirjutab ERR. Vaktsiinilepingud on kogu maailmas saanud suurt negatiivset tähelepanu, kuna seni lekitatud lepingud on sisaldanud mitmeid riikidele kahjulikke ja küsitava väärtusega punkte.

 

“Leian, et riigikogu liikmel peab olema võimalus tutvuda teabega, millest tulenevad Eesti riigile rahalised või ka muud kohustused. Riigikogu liige vajab sellist teavet, et täita oma ülesandeid, milleks on täitevvõimu tegevuse kontrollimine ehk parlamentaarne kontroll,” vastas riigikontrolör Janar Holm Seedri päringule.

Seeder pöördus riigikontrolli poole pärast seda, kui tervise- ja tööminister Tanel Kiik ei võimaldanud Seedril tutvuda kõigi Covid-19 vaktsiinide hankimisega Eesti riigile võetud kohustustega. Seeder küsis näha kõiki lepinguid ja ülevaadet võetud kohustuste kohta.

Kiik Seedrile küsitut ei näidanud, selgitades, et lepingutes sisalduv teave ei ole täies ulatuses üldiseks kasutamiseks mõeldud. Kuna eellepingu vaktsiinitootjatega on sõlminud Euroopa Komisjon, siis on Euroopa Komisjon kui teabevaldaja määranud lepingus sisalduvale konfidentsiaalsele või äriteabele juurdepääsu piirangu.

Holmi hinnangul ei saa vastamisest keeldumise aluseks olla piirangud, mis on kehtestatud avalikkusele ehk igaühe juurdepääsu piiramiseks üldiseks kasutamiseks mõeldud teabele. “Juurdepääsu tagamisel teabele ei saa riigikogu liiget käsitleda igaühena,” märkis Holm.

“Riigikogu liikme teabe saamise õigus toetub otseselt põhiseadusele ja selle piiramiseks puudub õiguslik alus isegi ärisaladuse puhul. Samas leian, et riigikogu liikmel on oluline läbi mõelda, kuidas kaitsta sellist teavet laiale avalikkusele kättesaadavaks tegemise eest, sest see võib kahjustada ettevõtlusvabadust,” märkis Holm.

Seedri küsimusele, kas riigikontrollil endal on võimalik vaktsiinihanke lepingutega tutvuda, vastas Holm jaatavalt, kuid märkis, et sotsiaalministeerium küll veel ei ole neid lepinguid riigikontrollile edastanud.

Telegramile teadaolevalt on lepinguid vaktsiinitootateja soovinud näha teiste seas ka riigikogu liige Kalle Grünthal, kelle palvele samuti vastu ei tuldud.

Omaette küsimus on ka see, et miks ostis Eesti üle 6 miljoni vaktsiinidoosi (st enam kui 4 doosi näkku kogu Eesti rahvastikule, imikust raugani), kui esialgu ei olnud kolmas või neljas süst üldse kõne all?

 

Allikas: ERR, lingid artikli sees

Foto: Sillerkiil / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt