TÜ Seireuuring: koroonaviiruse antikehad on ligi 90 protsendil täiskasvanutest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. märts 2022 kell 10:56Foto: Canva.com mashup

Tartu Ülikooli juhitava seireuuringu äsja lõppenud etapi tulemustest selgub, et koroonaviiruse levimus Eesti täisealises elanikkonnas on jaanuariga võrreldes kolmekordistunud. Nakkus on laialdaselt levinud kõigis vanuserühmades, kuid teadlaste sõnul on haiguselaine tipp möödas. Koroonaviirusevastased antikehad on tekkinud ligi 90%-l täisealistest.

 

Seireuuringu käigus testiti 9.–24. märtsini juhuvalimi alusel 2369 täisealist inimest. Neist 10,5% ehk keskmiselt igal üheksas sai positiivse testitulemuse. Pooled neist olid koroona äsja läbi põdenud ja teistele nakkusohtu enam ei kujutanud, kuid pooled olid veel nakkusohtlikud. Potentsiaalselt nakkusohtlikest suuremal osal esinesid ka haigustunnused. Uuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul näitab suur läbipõdenute osakaal, et seekordse nakkuslaine tipp on möödas.

Uuringu käigus hinnati ka nakkuse levimust erineva vaktsineeritusega rühmades. Selgus, et tõhustusdoosi saanute seas oli nakatumine viiendiku võrra väiksem kui kahe doosiga vaktsineeritutel ning kaks korda väiksem kui vaktsineerimata ja varem haigust põdemata inimestel. Nii on nendest täisealistest, kes pole varem haigust põdenud ja on ikka veel vaktsineerimata, nakatunud praegu hinnanguliselt 21% ehk keskmiselt iga viies.

Nii suuri nakatumisnäitajaid pole Kalda sõnul seireuuringu vältel veel leitud. Siiski on õnneks senised, 2021. aasta märtsi-aprilli haiglaravirekordid jäänud ületamata.

Seekordne seireetapp näitas, et koroonaviirusevastased antikehad on olemas ligi 90%-l täisealistest. Antikehadega inimesi on kõige rohkem eakate hulgas, kus on nende osakaal 92–93 protsenti. Võrreldes jaanuarikuise seireuuringuga on tulnud neid juurde mõne protsendi võrra.

Tuletame veelkord meelde, et Martin Kadai, endine terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja, ütles aasta tagasi “Terevisioonis“: “Kui on saavutatud 50 protsendi inimeste vaktsineeritus või see, et nad on läbipõdenud, sellest hetkest saame rääkida püsivast piirangutest loobumisest.”

Intervjuu toimumise ajal, märtsi lõpus oli antikehadega inimesi Eestis 20 ja 30 protsendi vahel, 50% antikehade tase saavutati 2021. aasta mai lõpuks. Vaktsineerituid on Eestis hetkel ca 64%.

 

Allikad: Tartu Ülikooli uudised, ERR, TÜ seireuuring, lingid artikli sees.

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt