Martin Kadai: maski kandmine peaks olema soovitus, sest kohustuse tõendus on nõrk

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. märts 2022 kell 8:07Foto: Priit Mürk / ERR

Kuigi valitsusel on kavas lähiajal loobuda koroonapassist ja kellaajalisest piirangutest, siis maskikohustusest veel mitte. Samas on tõendus maskikohustuse vajalikkuse kohta nõrk ja tegu võiks olla pigem soovitusega, ütles ERR-ile õiguskantsleri nõunik Martin Kadai.

 

“Kui räägime maskikandmise kohustusest, siis selle kohta tõendus on pigem nõrk. Valdavalt on tõendus metoodiliselt puudulik või oluliste metoodiliste lünkadega ja see viitab sellele, et maskikandmisel elanikkonna hulgas võib olla mingi kasuefekt viiruse leviku pidurdamisel, aga pigem on see efekt tagasihoidlik või mõõdukas,” lausus Kadai.

Kadai sõnul kehtivad tervisekäitumise puhul valdavalt soovitused ja karistustega ei hirmutata. “Me ei kohusta inimesi pesema käsi või hambaid ja käituma tervislikult. See põhineb teavitustööl, terviseedendusel ja on soovituslik – keegi selle üle järelevalvet ei tee ja kedagi ei hirmutata rahatrahvide, sanktsioonide ja muu sellisega,” lausus ta.

Nõuniku hinnangul on tervisekäitumise normide kehtestamine ja selle üle järelevalve tegemine ja selle rikkumisel inimeste karistamine kahe teraga mõõk.

“Ühtpidi saavutatakse lühiajaliselt hea efekt, et inimesed rahatrahvi hirmus tervisekäitumist järgivad. Aga ühiskonnas me ju soovime, et inimesed võtaksid ise tervisekäitumise vastutuse, saaksid aru, miks midagi on vaja teha ja ei näeks seda kui kohustust, vaid vajadust hoida endast ja teisi,” nentis ta.

Kadai sõnul tekib nõrga tõendusmaterjali puhul ka juriidiline ja eetiline küsimus, et kas sellisel juhul saab üldse midagi kehtestada.

 

Viiruse levik kellaaega ei küsi

“Kui vaadata seda valitsuse korraldust ja korralduse seletuskirja, siis me näeme õiguslikult olulisi puudusi selle piirangu kehtestamisel. Ja on näha ka sisulisi puudusi. Piirangu kehtestaja ei ole piisavalt põhjendanud, kuidas selline piirang aitab kaasa mingile eesmärgile, näiteks haiglakoormuse vähendamisele. Põhjendusi pole piisavalt välja toodud, pole kaalutud alternatiivseid variante, mis oleks ettevõtjatele vähem koormavad,” lausus Kadai.

Eeldatavasti juba selle nädala lõpus langeb raske koroonaga haiglasse jõudjate arv alla 25 inimese päevas ja sellele järgnevast päevast loobutakse Eestis koroonapassi kasutamisest ja kaob ka kellaajaline piirang meelelahutusasutustes.

Maskikohustus jääb kestma, kuid sellest plaanitakse loobuda kevade jooksul.

Telegram tuletab siinkohal meelde, et Rootsi terviseamet on kogu koroonakriisi ajal olnud seda meelt, et maskide kasutegur on pigem nõrk, ning seetõttu ei ole kordagi maskikohustust riigis ka kehtestatud. Maskid on nii eelmisel kui ka sel talvel olnud soovituslikud ainult ühistranspordis ja ainult täiskasvanutele (!), tipptunni ajal. Maskisoovitusest ühistranspordis, nagu ka teistest vähestest koroonapiirangutest, loobuti Rootsis veebruaris.

 

Allikas: ERR, lingid artikli sees

Foto: Priit Mürk / ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt