Valitsus kiitis heaks Eesti-Vene piirilepingute ratifitseerimise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2014 kell 11:02Valitsus kiitis neljapäeval heaks Eesti ja Venemaa vahelise riigipiiri lepingu ning samuti Eesti ja Venemaa vahelise Narva ja Soome lahe merealade piiritlemise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu, millega muutub Tartu rahulepinguga määratud riigipiir.

 

Lepingutega määratakse kindlaks Eesti ja Venemaa vaheline riigipiir ning piiritletakse nende riikide vahelised Narva jõe ja Soome lahe mereala, riigipiir hakkab kulgema enam-vähem mööda praegust kontrolljoont, teatas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.

Põhiseaduse kohaselt on Eesti maismaapiir määratud 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga ja teiste riikidevaheliste piirilepingutega. Sõlmitavate lepingutega muutub Tartu rahulepinguga määratud riigipiir, märkis pressiesindaja.

Lepingute jõustamiseks on vaja need lepingute kohaselt ratifitseerida. Lisaks sellele on lepingud vaja ratifitseerida, kuna põhiseaduse kohaselt ratifitseerib riigikogu välislepingud, mis muudavad riigipiire ja välislepingud, mille rakendamiseks on vaja muuta Eesti seadusi.

Lepingutega seoses tuleb muuta riigipiiri seadust, mille kehtivas redaktsioonis on sätestatud ajutise kontrolljoone staatus ja selle ebaseaduslik ületamine. Lisaks vajab täiendamist merealapiiride seadus, milles on sätestatud Eesti ühepoolselt määratletud merealapiiride koordinaadid ja märgitud, et need võivad muutuda asjakohaste lepingute sõlmimise korral.

Valitsus kiitis lepingute eelnõud heaks möödunud aasta 23. mail. Eesti ja Venemaa välisministrid allkirjastasid lepingud käesoleva aasta 18. veebruaril. Lepingud jõustuvad 30 päeva möödumisel ratifitseerimiskirjade vahetamise päevast. Välisminister Urmas Paeti on toonitanud, et Ukraina sündmuste tõttu piirileppe ratifitseerimata jätmine ei oleks mõistlik.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: Kristjan Teedema, PM/Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt