Muusikud võtavad sõna: valmis kooriteos Eesti-Vene piirilepingu teemadel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2014 kell 10:32piirilepeSellal, kui viimane puuduv lüli EL-i piirist Venemaaga täidetud saab ja 1920. aasta Tartu rahulepingu järgselt Eestile lubatud maa-ala ametlikult ära antakse, tuleb 1. aprillil Tallinnas Eesti Rahvusmeeskoori esitluses ettekandele sündmust kajastav uudisteos “No. 289,”, seisab muusikapala autorite Eugene Birmani ja Scott Dieli pressiteates.

 

“No. 289”, mis on kirjutatud 49 meeshäälele ja ühele megafonile, sisaldab teksti “Wenemaa ilmtingimata…loobudes” vene, inglise, prantsuse ja eesti keeles. Lause väljendab sõna-sõnalt Venemaapoolset lahtiütlemist Eesti Vabariigi territooriumist ja teoses põimub see Tartu rahulepingu sõnalise piirikirjelduse tekstiga. Teose pealkiri “No. 289” pärineb dokumendinumbrist, mille Rahvasteliit lepingule omistas.

Teose autorid, ameeriklased Eugene Birman (helilooja) ja Scott Diel (libretist) lõid 2013. aastal maailma esimese finantsooperi. “No. 289”, nende teine koostööprojekt, on täpselt sama palju empiiriline kui kujuteldavad piirjooned maapinnal, iseseisvana täiesti apoliitline.

“Pole meie asi öelda, mis kellele kuulub, või mis peaks kuuluma,” ütleb Birman. “Aga ilma muusikata muutub kogu käesolev sündmus lihtsalt üheks faktiks ajaloos. Teosega “No. 289” elab lugu edasi ka järeltulevate põlvede jaoks.”

Teos tuleb esiettekandeel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia dirigeerimise eriala eksamikontserdil, 1. aprill, Tallinna Lauluväljaku klaassaalis, esitab Eesti Rahvusmeeskoor, dirigeerib Benjamin Kirk (Suurbritannia).

 

Allikas: pressiteade

Foto: Tartu rahulepingu allkirjad (Wikimedia Commons)

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt