Täna kolmes linnas meeleavaldus Eesti-Vene piirilepingu vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. jaanuar 2014 kell 10:15”Setumaa on Eesti maa. Jaanilinn on Eesti linn.” – selliste sõnadega algab rahvusliku noorteliikumise Sinine Äratus ja EKRE pressiteade, mis kutsub üles protestima Eesti-Vene piirilepingu sõlmimise vastu.

 

Meeleavaldus toimub esmaspäeval, 27. jaanuaril, kell 16, üheaegselt Tallinnas välisministeeriumi ees, Tartus Raekoja platsil ja Viljandis Vabaduse platsil.

”Oleme vastu Saaremaa-suuruse Eesti osa loovutamisele omapoolsete tingimusteta. Oleme vastu tuhandete eestlaste kodupaikade jätmisele võõrriigi territooriumile. Oleme vastu Eesti maavaradest loobumisele Venemaa kasuks. Oleme Eesti rahvusvahelise väärikuse säilitamise poolt. Oleme Tartu rahu poolt,” seisab pöördumises. ”Kui oled meiega ühte meelt, tule protestima! Näitame, et see ”piirileping” sõlmitakse rahva tahte vastaselt ja on seepärast õigustühine.”

Eesti ja Venemaa plaanivad piirilepingud allkirjastada enne Eesti iseseisvuspäeva, 18. veebruaril Moskvas, leppele annavad allkirja välisministrid Urmas Paet ja Sergei Lavrov.

Viie fraktsiooni ettepanekul lisas riigikogu seadusele preambuli, mille kohaselt pidas Eesti parlament lepet ratifitseerides silmas, et piirileping muudab kooskõlas põhiseaduse 122. artikliga osaliselt 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga sätestatud riigipiiri joont, kuid ei mõjuta ülejäänud Tartu rahulepingut ega määra piirilepinguga mitteseotud kahepoolsete küsimuste käsitlemist.

Piirileppe osas on kahtlust avaldanud suur hulk eestlasi, sh rahvuslased ja väliseestlased, pidades seda Tartu rahulepingu rikkumiseks. Tartu rahulepingut ja piirilepingut puudutas oma kõnes ka 2013. aastal aasta isaks valitud Aldo Kals.

 

Allikad ja lisainfo: Sinine Äratus, BNS, Tartu linna veebileht

Foto: kalastusinfo.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt