Eesti ja Venemaa välisministrid allkirjastasid piirilepingu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2014 kell 10:38Eesti välisminister Urmas Paet ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov allkirjastasid täna hommikul kell 10.30 Moskvas Eesti-Vene piirileppe. Edasi läheb lepe ratifitseerimisele mõlema riigi parlamenti.

 

Piirilepingud jõustuvad 30 päeva möödumisel ratifitseerimiskirjade vahetamise päevast.

Venemaa valitsus kiitis Eestiga kavandatava piirileppe lepingute eelnõu heaks möödunud aasta septembri keskel ning Eesti valitsus mais. Eesti ja Venemaa vahetavad piirileppe jõustumisel piirijoone korrigeerimisel 128,6 hektarit maad, mõlemad pooled vahetavad piiriäärseid maatükke võrdses ulatuses.

Piirijoone kulgemises leppisid Eesti ja Venemaa kokku juba 2005. aastal allkirjastatud piirilepetes. Kõik kokkulepped, mis tehti seoses piirijoonega kulgemisega 2005. aastaks, jäävad ka uute lepingute allakirjutamisel piiri kulgemise aluseks.

Riigikogu ratifitseeris Eesti ja Venemaa piirilepped 2005. aasta 20. juunil 78 poolt- ja nelja vastuhäälega. Viie fraktsiooni ettepanekul lisas riigikogu seadusele preambuli, mille kohaselt pidas Eesti parlament lepet ratifitseerides silmas, et piirileping muudab kooskõlas põhiseaduse 122. artikliga osaliselt 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga sätestatud riigipiiri joont, kuid ei mõjuta ülejäänud Tartu rahulepingut ega määra piirilepinguga mitteseotud kahepoolsete küsimuste käsitlemist.

2005. aasta juuni lõpus teatas Venemaa, et võtab oma allkirja Eestiga sõlmitud piirilepetelt tagasi. Vene ametiisikute sõnul võimaldab riigikogus piirilepetele lisatud preambul esitada Venemaale tulevikus territoriaalseid nõudmisi. Eesti on seda väidet korduvalt tõrjunud.

 

Kell 12 ERR-i online-debatt: Kui palju muudab Eestit piirileping?

Rahvusringhäälingu uudisteportaal korraldab teisipäeval, 18. veebruaril kell 12 debati piirilepingu mõjudest Eestile ja Eesti-Vene suhetele. Otse üle kantavas debatis arutlevad riigikogu liikmed Marko Mihkelson (IRL) ja Andres Herkel (VIK).

Tund aega kestvat arutelu juhib ERR-i arvamustoimetaja Rain Kooli. Otseülekanne debatist algab ERRi uudisteportaalis kell 12 ehk vaid mõni tund pärast piirilepingu allkirjastamist Moskvas.

Pärast maismaa- ja merepiiri puudutavate lepingute allkirjastamist Eesti ja Venemaa välisministrite poolt tuleb need veel ratifitseerida Eesti ja Vene parlamendis.

 

Viimased meeleavaldused

Kuna piirilepe ei hakka kehtima kohe, vaid tuleb ka parlamentides ratifitseerida, korraldatakse veel viimaseid meeleavalduse piirileppe vastu. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna korraldatud protestid algavad kell 12.00 Tallinnas, välisministeeriumi ees, Islandi väljakul ja Tartus kell 16 Raekoja platsil. “Me peame oma hääle kuuldavaks tegema, et kõik, kes meiega sama meelt on, teaks meie seisukohta,” teatas EKRE.

 

Allikad: BNS, PostimeesERR, EKRE

Foto: Kristjan Teedema, PM/Scanpix Baltics

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt