Virtuaalne meeleavaldus Janek Hiieti toetuseks kogus nädalaga üle 1200 hääle – Kohtunik, otsusta südamega!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. november 2016 kell 8:37janekTäna hommikul, 9 novembril kell 9.30 avalikustab Pärnu Maakohtu kohtunik Teet Olvik lahendi Janek Hiieti juhtumi osas, meest süüdistatakse KarS § 184 lg 1 järgi (“Narkootilise või psühhotroopse aine suures koguses ebaseadusliku valmistamise, omandamise, valdamise, edasiandmise, vahendamise, veo või muu ebaseadusliku käitlemise eest – karistatakse ühe- kuni kümneaastase vangistusega.”) NB! Kohtulahendi avalikustamine lükati edasi 25. novembrile, kell 9.30 (uuendatud kell 9:50). Janek Hiiet aitas haigetele vahendada kanepiõli ja prokurör taotleb sellele kümnetele inimestele väga olulise heateo eest karistuseks 6,5 aastat vabadusekaotust. Nimelt on ravikanep Eestis alates 2005. aastast ravimina arsti retsepti alusel (ja sotsiaalministeeriumi vastava erialakomisjoni poolt heaks kiidetud loaga) seaduslik, kuid ometi keerulise bürokraatia ja arstide pelguse/teadmatuse tõttu reaalselt kättesaamatu. Nädal tagasi algas Facebookis virtuaalne meeleavalduse Janek Hiieti toetuseks, millega saavad “like” vajutades liituda kõik, kes arvavad, et Hiiet ei ole sellist karistust ära teeninud. 9. novembri hommikuks oli meeleavaldusel 1260 osalejat, kusjuures 1000 esimest häält kogunes esimese 24 tunniga.

 

Lühiülevaade Janeki ja kanepiõli ühisest ajaloost:

  • 2013. aasta jaanuaris diagnoositi Janeki abikaasal ja kahe poja emal Terjel 4. staadiumis emakakaelavähk. Viimasel minutil leidsid kaasad infot nn Rick Simpsoni kanepiõli kohta ja alustasid raviga. Kuigi vähk väljus kehast, oli Terje kaotanud liiga palju verd ja elujõudu ning lahkus siit ilmast sama aasta mai keskel.
  • 2014. aasta veebruaris kirjutas Janek enda ja Terje kanepiõli loost Telegramis ja teema jõudis edasi ka peavoolumeediasse, näiteks Naistelehe esikaanele.
  • Pärast meediakajastusi sai Janek kümneid kirju inimestelt, kes soovisid end ravida kanepiõliga ja küsisid nõu selle hankimiseks. Kuna aga hankimisprotsess on keeruline ja ohtlik, otsustas Janek neid inimesi ise aitama hakata kanepiõli maale tuues.
  • 2015. aasta aprillis arreteeriti Janek kahtlustatuna narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemises. Saad sellest pikemalt lugeda siit. Tol korral lasti ta vabadusse ning mees rääkis kõigest toimunust avameelses intervjuus.
  • 2016. aasta mais toimus sama kaasuse asjus kohtuistung, kuhu Janek otsustas mitte kohale minna, kuna ei tundnud endal süüd. Paraku andis see käik võimuorganitele seadusliku aluse ta eeluurimisvanglasse toimetada, mida mai lõpus ka tehti. Järgmise kohtuistung määrati juunisse kuid lükati teadmata põhjustel edasi 19. oktoobri peale. Janekit on nende 5,5 vanglas veedetud kuu jooksul lubatud vaatama ainult üksikud inimesed. Tema elukaaslane ja vanem poeg selleks aga võimudelt luba ei saanud.
  • 2016. aasta sügisel koguti allkirju kahele ravikanepi-poliitika reformimist taotlevale rahvaalgatusele (mõlemad kogusid riigikokku jõudmiseks vajalikud 1000 allkirja) ja 18. oktoobril toimus ravikanepi toetuseks avalik koosolek, kus avaldati toetust ka Janek Hiietile.
  • 19. oktoobril 2016 toimunud istungil tehti teatavaks, et otsus selgub 9. novembri hommikul; 9. novembri hommikul aga teatati uueks kuupäevaks 25. november. Prokurör taotles Janekile 6,5 aasta pikkust karistust. Kui sinu arvates on inimest teiste aitamise eest ebainimlik ja ebaõiglane karistada, liitu palun virtuaalse meeleavaldusega Janek Hiieti toetuseks! Näitame Janekile ja tema lähedastele, et nad ei ole üksi!

 

Hea kohtunik, palun kuula seda otsust tehes ka oma südame, mitte ainult mõistuse häält!

2015. aastal küsisime Janeki arreteerimise järel kommentaari ka Kanal 2 saatele “Radar” intervjuu andnud kunstnikult Marcus Eltsilt, kes põeb Sclerosis multiplex’i ja on kanepiõli abil oma haigusele apteegiravimitest kordi võimsamat leevendust saanud. Tema ongi üks nendest inimestest, keda Janek Hiiet aidanud on. “Olen talle väga tänulik,” sõnab Marcus meile telefoni vahendusel ja kirjeldab, kuidas tavaravimite peal olles langeb elukvaliteet alla igasuguse arvestuse. “Ilma kanepiõlita ma ei tahakski olla,” ütleb Elts ja lisab, et terveid inimesi ei huvita absoluutselt need inimesed, kes ei ole terved. “Nad ei viitsi teemasse süüvida, vaid tembeldavad automaatselt narkomaaniks. Mind ajab vihale see, et sõna võtavad inimesed, kes sellest mitte midagi ei tea.”

Vaata ka videot, kus õigusteadlane ja kriminaalõiguse professor Jaan Sootak räägib uimastipoliitika leevendamisest just nimelt juhtudel, kus tegu ei ole kurjategijate ja diileritega, vaid enda tarbeks kanepit kasvatavate või tervise eesmärgil kanepiõli tarvitavate inimestega.

 

Foto: erakogu

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt