Intervjuu Janek Hiietiga: arreteerimisest, kongist vabanemisest ja kanepiõlist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. aprill 2015 kell 12:17janek 2Möödunud nädala kolmapäeval arreteeritud ja reedel ilma süüdistust esitamata vabadusse lastud Janek Hiiet räägib oma loo: kuidas narkokuriteo kahtlusega mehest sai paari päeva jooksul ka politseiuurijate silmis mõistlik mees, kes lihtsalt aitas inimesi kanepiõliga seetõttu, et arstid ei julge juba 2005. aastast retseptiravimina lubatud kanepit välja kirjutada. “Mulle tuli politsei järele sellise hoiakuga, et kanepiõli on tohutu mürk ja narkootikum ning mina olen konkreetne narkodiiler. Kõik tulid kinniste klappidega ja ähvardati kriminaalsüüdistustega, sest mina pidavat müüma inimestele mingit narkootilist solki, mis neid ära tapab. Ütlesin kohe autos kriminaalpolitseile, et viige ennast ikka kurssi sellega, millega ma tegelen ja mis on kanepiõli,” alustab Hiiet juhtunust ülevaate tegemist. Ta ütles võimudele kohe ausalt välja, et tal on kodus 30 grammi kanepiõli, mistõttu sujus tema kodu läbiotsimine viisakalt.

 

Pealtnägijate sõnul oli politsei sinuga alguses ülbe.

Jah, väga ülbe ja nende hoiak oli selline, et nad päriselt pidasidki mind narkoärikaks. Kui olin loovutanud 30 grammi kanepiõli, siis muutus üks venelasest uurija rahulikumaks ja hakkas aru saama, et ma ei ole narkodiiler. Ta lubas mul isegi käed raudus maja ees suitsu teha. Sel hetkel hakkas kõigil mõte tööle, et see ei ole päris nii, nagu neile oli see pilt ette maalitud.

Kui sõitsime koos Pärnusse, siis hakkasime rääkima juba muudel teemadel ka. Politseid väga huvitas OPPT teema, mida on kajastatud Telegramis ja Eesti Ekspressis, et mis värk siis ikkagi on nende “elavate inimeste” ja pangalaenudega. Alguses ütles uurija, et Telegram on täielik umbluu, aga peale meie vestlust ta muutus ja ütles viisakalt, et “sa saad ju aru, et meil võivad olla erinevad maailmavaated”. Ma vastasin, et loomulikult saan aru ja lisasin, et sa saad ju ka aru, et see, mida sina täna ei tea, ei tähenda, et seda ei eksisteeri. Meie maailmad ongi erinevad, mina ei tea paljusid asju, mis toimub sinu maailmas ja sina ei tea seda, mis toimub minu maailmas. “Tehke oma silmad lahti!” oli kogu suurem point meie vestlusele. Viige ennast kurssi ja ärge sõitke niisama teistele sisse, minu eesmärgid on hoopis teised kui need, mis teile on ette maalitud.

 

48 tundi hiljem oli politsei hoiak sinu suhtes muutunud…

Absoluutselt! Meesuurija hoiak muutus juba samal päeval. Naisuurija täitis pabereid, meesuurija kustus mind välja suitsule ja uuris minult igasugu huvitavate teemade kohta. 

Kui nad su alguses kinni võtsid, siis kas nad esitasid ka mingeid pabereid, mille alusel nad sind arreteerisid?

Nad ei esitanud mulle mitte midagi. Sisuliselt oli tegemist inimrööviga. Põhimõtteliselt võidakse sind arreteerida 48 tunniks ka ilma mingite paberiteta, kui oled kahtlustatav kuriteos, vajadusel esitavad nad oma paberid tagantjärele. Nad väitsid, et neil on alust arvata, et minu käes on narkootilist ainet ja sellega seoses võivad nad mu auto ka läbi otsida. Ja kuigi autost mitte midagi ei leitud, siis hoiti ka autot 48 tundi nende valduses, kuigi nad oleksid ju võinud anda auto mu elukaaslasele üle.

 

Mis juhtus pärast seda, kui olite üheskoos läinud sinu korterisse ja sa andsid politseile üle 30 grammi kanepiõli?

Siis viidi mind Pärnu arestimajja, sest see konkreetne kanepiõli juhtum oli toimunud Pärnumaal. Mult võeti uriiniproov, et teha kindlaks, kas ma olen ise ka narkolaksu all ja siis pandi mind kambrisse. Esimesel päeval rohkem midagi ei toimunudki. Ülekuulamine toimus järgmisel päeval.

 

Miks sulle ei lubatud ühtegi telefonikõnet?

Nad lihtsalt ütlesid, et seda pole ette nähtud ja ma otsustasin, et võtan kõike täiesti rahulikult, sest mu elukaaslane ja sõbrad olid juhtunuga kursis ning mul polnud vaja otseselt kellelegi helistada. Otsustasin, et tšillin rahulikult koos politseiga.

 

Just hiljuti saatis üks lugeja meile vihje, et Pärnu politsei pidavat diilima kanepiga.

No vot – konfiskeeritud kaup on ju vaja rahaks teha kuidagimoodi, ega keegi hakka seda niisama ära hävitama ja maha valama. Kõige kõrgemal tasandil ju kogu narkokaubandust juhitaksegi politsei kaudu kõikjal üle maailma.

Kusjuures mult just küsiti, kas kanepiõli on veel, ma vastasin, et just konfiskeeriti kõik ära. Selle peale vastas küsija, et ta siis läheb ja uurib Pärnu politseist otse, kuidas ta seda saab.

 

Räägi muljeid kinni istumisest, näiteks, milline oli vangikong? Oli see puhas?

Mis puhas? See on vana Pärnu arestimaja, kus ühes kambris on neli voodikohta ja WC-poti asemel on nurgas auk pedaalidega. Kui lähed oma asju ajama, siis tõmbad kile ette. Vesi tuleb kogu aeg kongi ja kui tekib janu, siis vett saad. Aga seda vett võtad ikkagi kohe WC-augu kõrvalt. Selles suhtes on see ikka päris räme. Aga telekas oli seina peal, arutasime üheskoos teiste meestega maailma asju. Kambril on rauduks ees, süüa antakse läbi väikese luugi.

Nägin oma kongis juba pool aastat kinni istunud mehe pealt, kuidas see kõik võib lõpuks psüühikale mõjuma hakata. Näiteks läks ta söögitädi peale närvi. Kui lõuna ajal toodi supp ja praad, siis ta ütles, et ta suppi ei soovi, viige see tagasi. Tädi ütles, et ei vii tagasi, pärast võtab kõik koos tagasi. See ajas teda nii närvi, et ta sõimas naist trükimusta mittekannatavate sõnadega. Samas on see arusaadav, kui oled juba pool aastat olnud kinni pisikeses kambris. Nimelt on vangidele ette nähtud tund aega kõndimist värskes õhus, aga Pärnu arestimajas sellist võimalust pole.

 

Mis mõttes pole?

Ei ole noh. See vend oli pool aastat istunud ainult selles väikeses ruumis, mille aken on nii pisike ja paksu klaasiga, et sealt saab ainult aru, kas on öö või päev, aga mitte seda, milline on ilm. Kambris põlevad pidevalt päevavalguslambid, öösel kustutatakse enamik ära, aga üks jääb ikka põlema. See on väga räme ja midagi inimlikku seal pole.

 

Kas nad ei saa isegi oma kongist välja näiteks kuhugi koridori kõndima?

Ei saa. Nad tegid kongis trenni, et end veidigi vormis hoida, keetsid peldiku kõrval sooja vett, et end pärast pesta saaks.

 

Duši alla ka ei saa poole aasta jooksul?

Ei saa.

 

Kas seal haises ka?

Kusjuures ei haisenud, ventilatsioon oli seal korralik. Isegi suitsud anti mulle kambrisse kaasa.

 

Aga mida süüa pakuti?

Hommikul antakse sulle pakk teed ilma suhkruta ja tops jogurtit või saiake. Päevane toit on supp praega, mis ei kannata kriitikat. See oli söödav, kuid ebameeldiva maitsega, selgelt oli aru saada, et see toit pole tehtud armastusega. Kui sa oled olnud kuu aega söömata, eks siis sööd seda ilmselt hea meelega. Õhtul pakuti aga üllatavalt maitsvat riisiputru.

Mind pandi ühte kambrisse ühe kõvema narkokurjategijaga, kes oli pool aastat juba kinni istunud, sest oli piiri peal amfetamiiniga vahele jäänud. Ja teine vend, kes minu kambris oli, oli seentega vahele jäänud.

 

Madis Masing, kes jäi vahele kanepi kasvatamisega, pandi ka koos ühte kongi kanepi diileriga ja temal on teooria, et vanglas soodustatakse kriminaaliks muutumist või kriminaalse tee jätkamist.

Jah, vanglasüsteem on niimoodi üles ehitatud, et vang saaks võimalikult palju teiste sarnase süüdistusega vangidega sidemeid arendada. See on meelega tehtud – sinu tasakaalu hakatakse kõigutama nii palju, kui saab. Eesmärgiks on, et sa räägiksid välja seda, mida oled otsustanud mitte rääkida.

 

Kas sinu peal ka närvide mängu katsetati?

Ei, mul oli see eelis, et minuga tegelenud meesuurija sai kõigest aru juba sama päeva õhtuks ning tema suhtus minusse positiivselt ja lugupidamisega.

 

Mis sa nüüd ise plaanid edasi teha?

Üks uurijatest ütles mulle, et ma ei saa jätkata oma tegevust sellisel moel. Et kui ma samal moel jätkan, siis panen toime uusi kuritegusid. Ehk siis ma pean seda kõike tegema kuidagi teisiti. Mulle ei öeldud, et ma peaksin lõpetama inimestega suhtlemise ja pugema kivi alla peitu. Ka politseil endal hakkas mõte tööle, et see, mida ma teen, on ju inimeste aitamiseks.

Täna me ju elame ajas, kus me ei pea enam tõestama kanepiõli raviomadusi. Isegi kui inimene on suremas ja suurtes valudes, siis kanepiõli leevendab seda kõike. Ja see ei ole sugugi vähetähtis argument. Mind on tänanud mitu surmasuus olnud inimest, kes on öelnud, et vähemalt on tal nüüd kergem, vahet pole, kuidas kõik lõpeb. Näiteks oli üks naisterahvas, kes oli saanud mitu laksu keemiat ja keemiaravi tagajärjel ütlesid neerud üles, nahk oli verilihal ja ta oli pidevates valudes. Ta käis kaks korda nädalas Haapsalus dialüüsi saamas ja oli nendel õhtutel kodus pikali maas agoonias. Ükski ravim valu vastu ei aidanud ja kui ta esimest korda lõpuks kanepiõli võttis, siis järgmisel päeval helistas ta mees ja ütles: „Janek, sa oled elupäästja, esimest korda üle väga pika aja sai mu naine magada.” See naine oli juba suremas ja ta teadis seda, kuid tänu kanepiõlile suutis ta taas naeratada ja oma perega ilusasti hüvasti jätta.

See ei ole lihtne asi, millega ma tegelen ja kui puudub meditsiini toetus, siis on see kõik väga keeruline.

 

Milliseid haigusi sa oled kanepiõliga ravinud?

Erinevad vähi vormid, ühe mehe ravisin terveks leukeemiast, plüskleroos, diabeet – olen ravinud kaks inimest diabeedist nii terveks, et nad ei pea enam insuliini süstima; ja kroonilised valud. Need on kõik ehtsad näited Eestist. Ei olegi tegelikult haigust, mille vastu kanepiõli ei aitaks. Kanepiõli paneb su immuunsussüsteemi taas korralikult tööle.

Ma ei pea vimma arstide ja meditsiinitöötajate ega ka politsei vastu – nad on lihtsalt süsteemi ohvrid. Loomulikult olen ma peale oma naise surma kõik emotsioonid läbi elanud, aga täna olen ma leidnud oma rahu. (Janek avastaski kanepiõli tänu oma tänaseks lahkunud abikaasale Terjele, nende lugu saad lugeda siit – toim.)

Ütlesin politseile ka, et enne oma naise surma olin ma täiesti tavaline vend, keda ei huvitanud vaimsed teemad ega ka suurem osa maailmas toimuvast, sest mina sain ilusti oma eluga hakkama. Et hakata aru saama, mis maailmas tegelikult toimub, on vaja elus suurt muutust.

 

Miks on kanepiõli niivõrd kallis? (Turuhind on 100 eurot 1 gramm.)

Teeme lihtsad arvutused. Ühes grammis kanepiõlis on 10 grammi kvaliteetset kanepiõit, mis maksab täna keskmiselt 150 eurot, kui osta n-ö tänavalt. Arvutame sinna juurde kogu töötlemise ja sahkerdamise, mis kaasneb süsteemi poolt illegaalseks tembeldatud taime käsitlemisega ja lisame kõik need raviomadused, siis kas ta on ikkagi kallis? Kalliks teeb selle see, et see kõik on illegaalne. Ja mina ei tee seda raha pärast, see on minu missioon. Mu eluks vajalikud sissetulekud tulevad mujalt. (Janek omab autotöökoda ja tegeleb matkaautode rentimisega – toim.)

Ka n-ö terved inimesed võiksid teha endale kanepiõli kuuri. Olen ise hiljuti teinud läbi pooleaastase kanepiõli kuuri, võtsin umbes grammi kuus ja ma olen terve kui purikas, ei mäleta isegi, millal viimati haige olin. Möödunud talv oli esimene talv, kui ka ilm mind enam üldse ei häirinud. Kanepiõli on paks nagu mesi, seda võtad sisse pisikestes kogustes. Kui terve inimene võtab terve grammi korraga, siis jääd ikka väga pilve 6–7 tunniks ja see pole sugugi vajalik. Mina võtsin väga pisikeste kogustega nõela otsaga nii umbes 0,1 grammi korraga, paned keele peale või võileiva vahele – sööd sisse ja sa ei tunnegi üldse seda. Ühe korra proovisin ja võtsin 0,3 grammi korraga, see tegi ikka väga pilve juba. Kanepiõli lõdvestab su keha samamoodi nagu kanepi suitsetamine, ainult et lisaks sellele on tal ka muid raviomadusi, mis läbikuumutatud kanepil kaovad.

Ma olen jõudnud nüüd faasi, kus ma ütlen kõigile, et kanepi suitsetamise asemel võiks võtta kanepiõli. Kanepi suitsetamine vanas vibratsioonis oli okei, kuna sa hoidsid oma meeled ja vaimsuse kõrgel. Täna on minuni tulnud info või teadmine, et kanepisuitsetajad peaksid minema üle kanepiõli peale. Kui sa õli võtad, siis hoiad tasakaalus oma meelsuse, spirituaalsuse ja ka oma keha. Me oleme sellises faasis, kus me ei tohi oma füüsilist poolt ära unustada, sest isegi kanepi suitsetamine ei ole tingimata lõpuni tervislik.

 

Kuidas see siis oleks, et ma saan sõpradega kokku ja võtame kõik 0,1 grammi kanepiõli?

Jah, kes tahab rohkem pilve jääda, võib võtta 0,2 või 0,3 grammi. Oled sama aja pilves, kui oleksid suitsetades. Samamoodi, nagu oleks kanepiküpsise söömine. Aga küpsisega on sama teema, et kui see on üle kuumutatud, siis ta ei ravi. Kanepiõli raviefekt on kuni +70 kraadi, üle selle ei tohi teda kuumutada, sest siis kaovad kõik raviomadused. Sama lugu on kanepiküpsistega, kuid THC ühendid jäävad alles ja need teevad su pilve ning see lõdvestab su keha ikkagi. Spordi mõttes on kanepi suitsetamine ju doping. Sa teed kõva trenni ära, lähed koju ja suitsetad kanepit ning lihased saavad võimsa lõdvestumise osaliseks. Homme saad uue kõva trenni teha, samal ajal, kui teised mehed taastuvad päeva või kaks.

 

Kui 1 gramm kanepiõli maksab 100 eurot ja ma tahan sõpradega end pilve tõmmata, siis tuleb tripi hind üpris kallis.

Ongi, aga ärme unusta ära, et sellega kaasnevad raviomadused. Kanepiõli hakkab kohe hävitama vähirakke ja teeb muid asju, millest meil pole aimugi. Näiteks üks haige, kes hakkas võtma kanepiõli, oli varem tavaline pragmaatik – elas asjadele, teenis raha, käis klassi kokkutulekutel ja arvas, et see ongi elu. Perekond ja vaimsus jäid kõik tagaplaanile. Kui ta oma kuuri ära tegi, oli ta täiesti muutunud mees ja tänas mind, ütles: “Janek, ma nüüd tean, mis on elus tähtis ja mis ei ole tähtis.” Ta käib poes nüüd nii, et ostab toitu vastavalt sellele, mis keha ütleb, et ta soovib. Ta ei aja näpuga rida, et selgeks teha, mis on tervislik ja ebatervislik, vaid ta tunnetab oma keha. Su väärtushinnangud ja mõttemaailm muutub ning sa ise muutud terviklikuks.

Tegelikult kanep kasvab looduses sama hästi nagu nõges ja iga inimene võiks seda oma aias kasvatada nii paju kui süda lustib. Kui riik vaid sooviks, oleks kanepiõli taskukohane ja kättesaadav kõikidele inimestele. Seda mitte ainult Eestis, vaid terves maailmas.

 

Kas sulle esitati ka mingi süüdistus või mis nüüd edasi saab?

Kuna mind kuulati üle ainult kahtlustatuna, siis mulle ei ole esitatud süüdistustki. Eks nad seal veidi seedivad seda asja, eks siis on näha, kas nad esitavad mulle mingi süüdistuse või mitte. Ma arvan, et kogu see asi nüüd venib mõnda aega, sest nad hakkavad minult konfiskeeritud kanepiõli kindlasti testima ja laborites uurima, millega on tegu.

 

Aga kui nad sulle süüdistust ei esita, kas siis sul oleks õigus kanepiõli tagasi taotleda?

Ma arvan, et nad ei tagasta seda mulle nagunii.

Lõpetuseks soovin öelda seda, et mitte keegi siin maailmas ei ole täiuslik ja ei peagi olema, kusjuures. Sama kehtib ka minu puhul. Ma ajan seda asja endale omasel moel ja võimaluste piires. Olen nõus nii politseiametnikega kui ka inimestega, kes arvavad, et võiks ja saaks ajada seda asja võib-olla teisiti ja paremini. Ilmselt saakski, aga mina ei saa oma hinges oodata ei legaliseerimist ega ka seda, et kõik oleks seadusepärane, kahjuks. Minuga võtavad ühendust haiged inimesed või nende lähedased ja minul ei ole südant neile öelda, et ootame selle legaliseerimise ära ja siis hakkame raviga tegelema. Jah, kergemate haiguste puhul ju saakski seda sisuliselt teha, aga kindlasti mitte vähi puhul. Kõik ilmselt nõustuvad sellega, et vähi puhul on kõige kriitilisemaks teguriks AEG. Sellepärast siis ka minu selline käitumine ja mul oleks hullult hea meel, kui minule tuleks minu tegemistes seltsi ja keegi teeks seda siis samamoodi kui mina või veel parem – kui nad teeksid seda minust paremini.

 

Küsisime Janek Hiieti ning eile avaldatud Andres Grafi juhtumite asjus kommentaari ka  MTÜ-lt Ravikanep, mis on juba aastaid avalikkusele tutvustanud (ravi)kanepi dekriminaliseerimise vajalikkust ja selle patsientidele kättesaadavamaks tegemise olulisust. Telegramile vastas mittetulundusühingu juhatuse liige ja üks asutajaid Mart Kalvet:

“MTÜ Ravikanep üks peamiseid eesmärke on seni põranda all toimunud kannabinoidravi toomine igapäevasesse turvalisse meditsiinipraktikasse. Paljude Eesti patsientide jaoks on bio- ja psühhoaktiivseid aineid sisaldav kanep ja selle saadused juba praegu osa farmakopöast, aga korralikus süsteemis ei peaks nad seda kriminaalkaristusega riskides salaja kasvatama ega väärteokaristusega riskides hankima mustalt turult (või eeldatavasti heausklike, ent piisava erialase hariduseta rahvaravitsejate kaudu).

Pikemas perspektiivis peab seaduslik, garanteeritud kvaliteediga ja kõikvõimalikest “tänavalahendustest” ohutum kannabinoidravi Eesti patsientidele muutuma mitte ainult kättesaadavaks, vaid ka taskukohaseks. Hetkel maksab levinuima kanepipõhise ravimi Sativex annus umbes kümme korda rohkem kui musta turu kanepi toimeainete sama suur kogus, mistõttu ahvatlus vajalikku ravimit mitteametlike kanalite kaudu omandada jääb püsima ka siis, kui meie arstid viimaks end nüüdisaegse kannabinoidraviga kurssi viivad ja patsientidele kanepipõhiseid medikamente määrama hakkavad.

Praegune süsteem, mis tõrjub kannabinoidravi näidustusega haigeid eemale päris arstidest, soodustab kanepiravi musta turu kujunemist ning ohustab patsientide heaolu ja tervist, ei saa püsima jääda. MTÜ Ravikanep loodab koos teiste patsiendi-esindusühenduste, arstide ühenduste ja erialaliitudega juba lähitulevikus kaasa rääkida kannabinoidravi võimaluste mõistliku pakkumise süsteemi väljatöötamisel.”

 

Foto: Telegram

 

Usutlesid Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt