Kümneid inimesi kanepiõliga ravida aidanud Janek Hiiet arreteeriti (NB! Lisatud kapo ja PPA kommentaarid)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. aprill 2015 kell 13:48janek8. aprilli lõunal ootas lisaks mitmele teisele väljaandele ka Telegrami veergudel kajastatud Janek Hiietit (“Eesti pere lugu: vähiravi Rick Simpsoni kanepiõliga”) üllatus, kui Keila Statoili bensiinijaama lähedal pidasid tema auto kinni politseinikud. Täpsem arreteerimise põhjus on esialgu ainult võimudele teada, kuid uurija Raili Pärn andis telefoni teel eile pärastlõunal vahistamise ajal autos viibinud sõbrale ja Janeki elukaaslasele vastuse, et Janekit kahtlustatakse kohtueelse menetluse käigus narkokuriteo toimepanemises. Nimelt on mees tegelenud millegi väga ebaseaduslikuga – ta on aidanud kanepiõli abil haigete tervist ja isegi elusid päästa.

 

“Kui inimene on suremas, siis ta saab aru, et elu on tähtsam kui seadus,” nendib Janeki elukaaslane, kes kirjeldab Janekit kui suure südamega meest, kes hoolib inimestest ja on oma turvalisusega riskides toonud vähihaigetele (kelle meditsiinisüsteem üldjuhul saadab koju surema) kanepiõli. “Ta on seda teinud täiesti avalikult alates päevast, kui avaldasime artikli Telegramis.”

Telegramile teadaolevalt ei otsi Janek endale ise kliente, vaid inimesed on temaga ise ühendust võtnud ja nii otsustaski mees neid aitama hakata. On ju ainult loomulik, et kuna ta on üks väheseid eestlasi, kes on reaalselt rääkinud kanepiõliga ravitsemisest, siis pöördutakse tema poole. Ka Telegrami konverentsi Tervisetoas oli Janeki laua ümber kõige rohkem huvilisi.

Arreteerimise ajal oli autos lisaks Janekile ka sõber Ain Rammu ja elukaaslane, kelle sõnul tiriti Janek roolist ja tema käed pandi raudu. Mõne hetke pärast olid kohal ka eraautodega ja erariietes võimukandjad, kes viisid minema nii Janeki kui tema elukaaslasele kuulunud auto. Elukaaslane ja Ain jäeti tee äärde seisma, kuhu nad siis ühe autoga sõbra endale järele kutsusid. Edasi sõideti Janeki ja tema kaasa elukohta, kuhu toodi ka käeraudades Janek, kes ütles ausalt välja, et tal on kodus kanepiõli ja andis kogu tagavara võimude kätte. Ühtegi dokumenti/luba arreteerimise kohta võimud ei esitanud, mille peale Ain Rammu nentis, et tegu on ju tegelikult inimrööviga ja auto ärandamisega. Kui kaasa küsis, kes te üldse olete, vastas üks meestest: “Uurija.” Lõpuks poetati mokaotsast, et ollakse kapost.

UUS LÕIK! Telegram saatis arreteerimise asjaolude kohta päringu ka kaitsepolitseile, pärastlõunal andis sealne pressiesindaja Harrys Puusepp teada, et tegu ei ole kapo juhtumiga ja soovitas pöörduda politsei- ja piirivalveameti poole. PPA kommunikatsioonibüroo pressiesindaja Heiko Leesment saatis meile järgneva vastuse: “Eile, 8. aprillil kella 14 paiku pidas politsei Tallinna-Paldiski maanteel kinni 41-aastane mehe, keda kahtlustatakse narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemises. Peale kinnipidamist otsis politsei mehe juuresolekul läbi ka tema elukoha. Kinnipidamise ajal kahtlustatav politseile vastupanu ei osutanud. Kahtlustatava korteris oli läbiotsimise ajal veel kolm inimest, kes sõnelesid politseinikega ning avaldasid häälekalt arvamust toimuva kohta, kuid ka see olukord lahenes ning politsei ei pidanud kellegi suhtes jõudu kasutama. Kuna juhtum, millega meest seostatakse, leidis aset Pärnumaal, toimetati ta Pärnu arestimajja. Kahtlustatav vabastatakse pärast vajalike menetlustoimingute tegemist.”

Janeki lähedastele ei ole politsei täpsemat infot jaganud. Sissejuhatuses mainitud telefonikõnes Raili Pärnaga ütles naine, et Janekile ei ole lubatud ühtegi telefonikõnet, kuid neil on õigus teda kinni pidada 48 tundi ning Janek peaks vabanema reede lõunal.

Küsisime kommentaari ka Kanal 2 saatele “Radar” intervjuu andnud kunstnikult Marcus Eltsilt, kes põeb Sclerosis multiplex’i ja on kanepiõli abil oma haigusele apteegiravimitest kordi võimsamat leevendust saanud. Tema ongi üks nendest inimestest, keda Janek Hiiet aidanud on. “Olen talle väga tänulik,” sõnab Marcus meile telefoni vahendusel ja kirjeldab, kuidas tavaravimite peal olles langeb elukvaliteet alla igasuguse arvestuse. “Ilma kanepiõlita ma ei tahakski olla,” ütleb Elts ja lisab, et terveid inimesi ei huvita absoluutselt need inimesed, kes ei ole terved. “Nad ei viitsi teemasse süüvida, vaid tembeldavad automaatselt narkomaaniks. Mind ajab vihale see, et sõna võtavad inimesed, kes sellest mitte midagi ei tea.”Ravikanep kui selline ei ole iseenesest Eestis keelatud, vaid juba 2005. aastast alates retseptiravimina lubatud. Siiski ei ole arstid tihanud seda välja kirjutada ja nii peavadki inimesed ravimtaime ise üles otsima. Seetõttu on vaja ka inimesi nagu Janek Hiiet, sest tegelikult on igal haigel õigus ise oma tervise ja ravimeetodite üle otsustada – igal inimesel on õigus elule, kuid ravisüsteem saadab raskelt haiged inimesed tihti lihtsalt koju surema, hoolimata teaduslikult tõestatud alternatiividest, nagu näiteks ravikanep.

Loe kanepi raviomaduste ja konkreetsete juhtumite kohta lähemalt allpool lingitud “Samal teemal” artiklitest või tutvu MTÜ Ravikanep lehel oleva informatsiooniga.

Lisaks Janeki lähedastele on mehe toetuseks ka teised sõna võtmas. Näiteks on kõigil võimalus täna pärastlõunal osaleda nn flash mob’il ehk Janek Hiieti toetuseks korraldatud meeleavaldusel, mis toimub Tallinnas aadressil Viru tänav 5, Eesti Vähiliidu ees kell 16.15. Aktsiooni kohta saab lähemalt lugeda Facebookist.

 

Vaata ka videot, kus õigusteadlane ja kriminaalõiguse professor Jaan Sootak räägib uimastipoliitika leevendamisest just nimelt juhtudel, kus tegu ei ole kurjategijate ja diileritega, vaid enda tarbeks kanepit kasvatavate või tervise eesmärgil kanepiõli tarvitavate inimestega.

Tallinna Tehnikaülikooli molekulaardiagnostika töörühma liige Siim Erik Siimut rääkis Tartus toimunud Kanepikohvikus vol 2 kanepi tarvitamise teaduslikumast poolest, täpsemalt endokannabinoidide süsteemist ja kannabinoidide mõjust inimesele.

 

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt