Algas virtuaalne meeleavaldus: Janek Hiiet ei vääri vanglakaristust!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. november 2016 kell 11:39court-weedKümneid inimesi kanepiõliga aidanud Janek Hiiet istub hetkel eeluurimisvanglas ja ootab kohtuotsust, mis tehakse Pärnu Maakohtus teatavaks järgmisel kolmapäeval, 9. novembril. Ravikanep on Eestis alates 2005. aastast ravimina arsti retsepti alusel (ja sotsiaalministeeriumi vastava erialakomisjoni poolt heaks kiidetud loaga) seaduslik, kuid ometi keerulise bürokraatia ja arstide pelguse/teadmatuse tõttu reaalselt kättesaamatu. Ja nüüd nõuab prokurör mehele, kes seda looduses kasvavat ürti on abivajajatele vahendanud, kuue ja poole aasta pikkust karistust! Kõigil, kes arvavad, et Hiiet ei ole sellist karistust ära teeninud, on võimalik kõigest “like” vajutades liituda Facebookis toimuva virtuaalse meeleavaldusega Janek Hiieti toetuseks.

 

Lühiülevaade Janeki ja kanepiõli ühisest ajaloost:

  • 2013. aasta jaanuaris diagnoositi Janeki abikaasal ja kahe poja emal Terjel 4. staadiumis emakakaelavähk. Viimasel minutil leidsid kaasad infot nn Rick Simpsoni kanepiõli kohta ja alustasid raviga. Kuigi vähk väljus kehast, oli Terje kaotanud liiga palju verd ja elujõudu ning lahkus siit ilmast sama aasta mai keskel.
  • 2014. aasta veebruaris kirjutas Janek enda ja Terje kanepiõli loost Telegramis ja teema jõudis edasi ka peavoolumeediasse, näiteks Naistelehe esikaanele.
  • Pärast meediakajastusi sai Janek kümneid kirju inimestelt, kes soovisid end ravida kanepiõliga ja küsisid nõu selle hankimiseks. Kuna aga hankimisprotsess on keeruline ja ohtlik, otsustas Janek neid inimesi ise aitama hakata kanepiõli maale tuues.
  • 2015. aasta aprillis arreteeriti Janek kahtlustatuna narkootiliste ja psühhotroopsete ainete käitlemises. Saad sellest pikemalt lugeda siit. Tol korral lasti ta vabadusse ning mees rääkis kõigest toimunust avameelses intervjuus.
  • 2016. aasta mais toimus sama kaasuse asjus kohtuistung, kuhu Janek otsustas mitte kohale minna, kuna ei tundnud endal süüd. Paraku andis see käik võimuorganitele seadusliku aluse ta eeluurimisvanglasse toimetada, mida mai lõpus ka tehti. Järgmise kohtuistung määrati juunisse kuid lükati teadmata põhjustel edasi 19. oktoobri peale. Janekit on nende 5,5 vanglas veedetud kuu jooksul lubatud vaatama ainult üksikud inimesed. Tema elukaaslane ja vanem poeg selleks aga võimudelt luba ei saanud.
  • 2016. aasta sügisel koguti allkirju kahele ravikanepi-poliitika reformimist taotlevale rahvaalgatusele (mõlemad kogusid riigikokku jõudmiseks vajalikud 1000 allkirja) ja 18. oktoobril toimus ravikanepi toetuseks avalik koosolek, kus avaldati toetust ka Janek Hiietile.
  • 19. oktoobril 2016 toimunud istungil tehti teatavaks, et otsus selgub 9. novembri hommikul. Prokurör taotles Janekile 6,5 aasta pikkust karistust. Kui sinu arvates on inimest teiste aitamise eest ebainimlik ja ebaõiglane karistada, liitu palun virtuaalse meeleavaldusega Janek Hiieti toetuseks! Näitame Janekile ja tema lähedastele, et nad ei ole üksi!

2015. aastal küsisime Janeki arreteerimise järel kommentaari ka Kanal 2 saatele “Radar” intervjuu andnud kunstnikult Marcus Eltsilt, kes põeb Sclerosis multiplex’i ja on kanepiõli abil oma haigusele apteegiravimitest kordi võimsamat leevendust saanud. Tema ongi üks nendest inimestest, keda Janek Hiiet aidanud on. “Olen talle väga tänulik,” sõnab Marcus meile telefoni vahendusel ja kirjeldab, kuidas tavaravimite peal olles langeb elukvaliteet alla igasuguse arvestuse. “Ilma kanepiõlita ma ei tahakski olla,” ütleb Elts ja lisab, et terveid inimesi ei huvita absoluutselt need inimesed, kes ei ole terved. “Nad ei viitsi teemasse süüvida, vaid tembeldavad automaatselt narkomaaniks. Mind ajab vihale see, et sõna võtavad inimesed, kes sellest mitte midagi ei tea.”

Vaata ka videot, kus õigusteadlane ja kriminaalõiguse professor Jaan Sootak räägib uimastipoliitika leevendamisest just nimelt juhtudel, kus tegu ei ole kurjategijate ja diileritega, vaid enda tarbeks kanepit kasvatavate või tervise eesmärgil kanepiõli tarvitavate inimestega.

 

Virtuaalne meeleavaldus Janek Hiieti toetuseks Facebookis.

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt