Tahad lollistuda? Liigne istumine röövib mälu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2022 kell 11:38Foto: mtv.com (“Married With Children“)

Me püüame vähemal ja rohkemal määral jälgida oma toidulauda, seda, et öine uni oleks kvaliteetne ning pidada silmas neid ettekirjutisi, mis käivad kaasas tervisliku eluviisiga. Nädalavahetustel käime jalutamas ning päikeseliste ilmadega väljas naturaalset D-vitamiini talletamas. Me teame, et kõik see hoiab eemal rea soosimatuid seisundeid alates haigustest lõpetades ülekaalulisusega. Harva pööratakse tähelepanu sellele, et liigne mugavus, istumine ja passimine võivad mõjuda rängemalt kui me oskame arvata. Seda kinnitab ka uuring, mis leidis, et passiivne eluviis mõjutab aju, eelkõige aga mäluga seotud osa.

 

Istumise pöördumatu kahju

Nädalapäevadel töötab suur osa meist see-eest 8 tundi päevas istuvas või muidu passiivses asendis ja on laua või tooli külge aheldatud. Uue uuringu kohaselt võib see tegelik ebatervislik eluviis nullida kõik selle, mida sa oma tervise heaks muul ajal teed. California Ülikooli (University of California, Los Angeles ehk UCLA) teadlased leidsid, et liigne istumine kannab endas sama suuri riske nagu näiteks suitsetamine. Südamehaigused, diabeet ja isegi enneaegne surm võivad kõik olla pikaajalise istumise kõrvalmõjud.

Nende soov oli välja uurida, kas ja mil viisil mõjutab passiivne elustiil aju tervist. Teadlased kogusid kokku 35 inimest vanuses 45 kuni 75 ning uuringut läbi viiv tiim uuris neilt, missugune on nende füüsiline aktiivsus ning keskmine arv tunde, mis nad veetsid eelneva nädala jooksul istudes. Igat osalejat vaadeldi MRT (magnetresonantstomograafia) all, mis andis detailse ülevaate

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt