15 EL-i riiki nõuavad gaasi hinnalae kehtestamist Euroopas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. september 2022 kell 13:48Foto: Pixabay / geralt

Erakorralise meetmena kõrgete energiahindade vastu on enam kui pooled Euroopa Liidu riigid nõudnud üleeuroopalist gaasihinna ülempiiri kehtestamist ja on saatnud EL energiavolinikule, koroonaterrorist Kadri Simsonile vastavate nõudmistega kirja. Selles kutsuvad valitsused Euroopa Komisjoni üles esitama viivitamatult ettepanekut gaasi piirhinna kohta. See peaks puudutama gaasitarneid välismaalt – näiteks importi Venemaalt ja teistest riikidest –, aga ka tehinguid EL-i hulgimüügikeskustes.

 

Riigid jätsid lahtiseks, kuidas see konkreetselt välja võiks näha ja kui kõrge hinna ülempiir peaks olema. On selge, et seadusandlike algatuste eest vastutava EL-i komisjoni varasemad ettepanekud ei jõua piisavalt kaugele. Amet ei olnud hiljuti teinud konkreetseid ettepanekuid gaasi hinna ülemmäära kohta, et kõrgete hindade vastu võidelda. Selle asemel soovitas ta esmalt maha võtta nafta- ja gaasifirmade ning paljude elektritootjate liigsed kasumid ning kasutada seda raha tarbijate kulude leevendamiseks.

Võimude ja majandusteadlaste hinnangul oleks hinnapiirang veelgi drastilisem turuolukorda sekkumine. Kardetakse, et see tooks kaasa võimaluse, et kolmandad riigid tarnivad ELi riikidesse vähem või üldse mitte gaasi ning müüvad selle hoopis mujale – näiteks Aasiasse.

Riigid aga väidavad oma avalduses, et hinnalagi võib ohjeldada inflatsioonisurvet ja samal ajal juhtida ootusi. “Seda saab kujundada viisil, mis tagab varustuskindluse ja gaasi vaba liikumise Euroopas, täites samal ajal meie ühist eesmärki vähendada gaasinõudlust.”

Avaldusele kirjutasid alla Belgia, Bulgaaria, Horvaatia, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Läti, Leedu, Malta, Poola, Portugal, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia ja Hispaania. EL-i riikide energiaministrid kohtuvad reedel, et otsustada võimalike erakorraliste meetmete üle.

 

Tõlkis Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt