Afganistanile ennustatakse rekordilist mooniaastat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. aprill 2013 kell 10:52



Eile avaldas ÜRO raporti, milles nenditakse, et moonikasvatus on Afganistanis taas tõusuteel. Selle aasta saak on oodatavalt üks suurimaid, sest taimi on külvatud nii aladele, kus moonide kasvatamine võõrvägede poolt lõpetati kui ka päris uutele maalappidele. Moonipõldude ulatust hinnatakse satelliidipiltide abil.

 

Oopiumi tootmise kasv peegeldab nii riigi suurenevat ebastabiilsust kui muret tuleviku pärast. Põllumehed kasvatavad moone tõenäolisemalt piirkondades, kus on palju vägivalda või kus nad ei ole saanud põllumajanduslikku toetust. Oopiumiäriga tegelevad kurjategijad on hättasattunud põllumeestele valmis andma nii seemneid, väetist kui ka ettemaksu, nii et tihti on moonide kasvatamine põllumeeste ainsaks lootuseks.

Oopiumimoonide kasvatamine suureneb juba kolmandat aastat. Vaid 14 riigi provintsi 34-st on “moonivabad” – 2010. aastal oli neid 20. Sellel aastal hakati üle kümne aasta uuesti moone kasvatama kolmes provintsis.

Kui selle aasta saak koristatakse ilma tõrgeteta, siis toodab riik sellel aastal 90% maailma oopiumist. Lisaks soodsatele ilmaoludele soosib seda ka valitsus, sest narkovastast võitlust ei ole välja toodud isegi mitte 22 riigi prioriteetsema programmi hulgas.

 

Vaata ka 2010. aastal lindistatud intervjuud, kus USA sõdurid räägivad reporterile, miks nad piirkonnas moonipõldude hävitamisega ei tegele:

 

 

 

Allikad: The Guardian, CBS News

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt