Briti koolid koguvad laste sõrmejälgi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. jaanuar 2014 kell 9:15Briti koolid kasutasid aastatel 2012–2013 rohkem kui 800 000 õpilase sõrmejälgede kogumiseks biomeetrial põhinevat tehnoloogiat. 31 protsendi koolide puhul võeti laste sõrmejäljed ilma nende vanemate loata; luuakse andmebaase, mis tulevikus võivad hallata kogu rahvastiku andmeid.

 

Biomeetriat on kasutatud Suurbritannia ja ka USA koolides popitegemisega võitlemiseks, raamatukogu lugejakaartide asendamiseks või koolilõuna eest tasumiseks. Koolis kasutatav biomeetria tehnoloogia, tavaliselt elektroonilised sõrmejälgede süsteemid, on tekitanud aga küsimusi privaatsuse kohta, sest luuakse andmebaase, mis tulevikus võivad hallata kogu rahvastiku andmeid.

Kodanikuõiguste grupp Big Brother Watch esitas Teabevabaduse Nõude enam kui 3000 koolile üle Suurbritannia ja leidis, et 40 protsenti Briti koolidest kasutab biomeetrilist tehnoloogiat. Nõudele vastas aga ainult 1255 kooli. Neile numbritele toetudes võib arvata, et hinnanguliselt 866 000 last sunniti aastatel 2012 ja 2013 oma sõrmejälgi salvestama. Praeguseks hetkeks on alanud juba uus kooliaasta. Big Brother Watch usub, et suve jooksul kasvas ka tehnoloogiat kasutavate koolide hulk. Kui arvestada, et hetkel on Suurbritannia põhikoolides lapsi rohkem kui 3,2 miljonit ning biomeetrial põhineva tehnoloogiat kasutavate koolide hulk on samuti suurenenud 25 protsendilt 30 protsendile, siis tänaseks päevaks on Suurbritannia sõrmejälgi kogutud rohkem kui miljonilt lapselt.

 

Sõrmejälgi koguti vanemate loata

Eelnevatest numbritest tekitab veelgi enam muret see, et Big Brother Watchi uurimuse järgi salvestati 31 protsendil juhtudest laste sõrmejäljed nende vanemate loata. Kõige rohkem biomeetrilist tehnoloogiat kasutavaid koole asub Inglismaa kaguosas, kus laste sõrmejälgi kogub väidetavalt 92 kooli. Ometi ei ole haridusministeerium dokumenteerinud biomeetrilist tehnoloogiat kasutavate koolide hulka, samuti ei ole ministeeriumil infot selle kohta, kas vanemad sõrmejälgede võtmiseks oma lubasid annavad või mitte. Big Brother Watch näib seega olevat esimene organisatsioon, kes seda infot on kogunud.

2012. aastal tutvustas UK Teabevabaduse seaduse klauslit, millega sätestati lapsevanematele õiguslik tagatis, et nende käest küsitakse nõusolekut enne lapselt biomeetrilise info võtmist. Fakt, et lapsevanemaid ei teavitatud laste sõrmejälgede võtmisest, moonutab Briti noorte nägemust nende õigusest eraelu puutumatusele. Big Brother Watch usub, et biomeetrial põhineva tehnoloogia kasutamine ohustab laste privaatsusetunnetuse arengut, samal ajal annab see ka võimaluse jälgida individuaalsete õpilaste tegevusi – näiteks nende lugemis- või söömisharjumusi.

Tsiviilõiguste grupi raport soovituseks on andmete kustutamine peale laste koolitee lõppu. Lapsed peaksid olema ka teavitatud nende õigusest keelduda oma biomeetrilise info andmisest koolile. Vanemad peaksid olema mures kuuldes, et nii paljud koolid ei küsinud lapsevanemate luba nende lastelt sõrmejälgede võtmiseks. Lapsed ei pruukinud olla teadlikudki, et neil on seaduse järgi lubatud paluda kasutada sellist süsteemi, milles ei kasutataks sõrmejälgi.

 

Allikad: RT, Big Brother Watch

Foto: montalvoreport.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt