Andmekaitse Inspektsiooni kaamerate kasutamise juhend tekitab inimestes küsimusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. märts 2013 kell 23:04



 

Andmekaitse Inspektsioon saatis avalikuks kommenteerimiseks kaamerate kasutamise juhendi projekti, milles muuhulgas hoiatatakse eraisikuid videote avalikult internetti panemise eest, vahendas Postimees. Samuti kirjutatakse juhendis, et näiteks riietusruumis ei sobi alasti inimesi filmida. Kas juhendi näol on tegu meie õiguste kaitsmise, õiguste piiramise või lihtsalt bürokraatiaga?

 

Kuni inimene ei jaga enda filmitud materjali pereringist väljapoole, ei ole tal tarvis kedagi sellest teavitada ega nõusolekut küsida. Asi muutub, kui inimene soovib videot hiljem avalikustada. “Sõbrale võib vabalt anda video, millel on see sama sõber ja jagaja ise. Aga ilma sõbra nõusolekuta ei tohiks seda videot jagada oma muude sõpradega,” hoiatab juhend.

Samuti ei või eraisik minna avalikku kohta salaja või varjatud kaameraga teisi inimesi filmima, et pärast see video avalikustada. Kui aga kaamerat kasutatakse avalikult, nii et vaatevälja jäävad inimesed saavad aru, et jäävad videole ja neil on soovi korral võimalik seda vältida, pole eraldi nõusolekut küsida tarvis.

 

Loe pikemalt, kuidas AKI soovitab käituda filmimisel lasteaias, riietusruumis, arstikabinetis jne Postimehest või AKI projektist Osalusveebis (lingid artikli all).

 

Väljavõtteid Postimehe kommentaariumist:

–          “Dokumentaalfilmi surm.”

–          “Mis siis saab, kui saan pildile näiteks politsei, kes kuritarvitab oma võimu? Uurimine ei selgita midagi ja avalikult ka näidata ei tohi. Ning kuidas jääb vaba ajakirjandusega?”

–          “Tähendab, kui näen, et NÄITEKS Ligi kuseb vastu naabrimaja seina, siis ma seda videot internetti laadida ei tohi?! Teate, see on meie juhi A.A. & Co järjekordne käsuliin AKI-le, et allesjäänud sõnavabadust veelgi kitsendada!”

–          “Aga et turvakaamera ei tohi kaklusi tuvastada – kas kaklus siis polegi kallaletung, mille ennetamiseks ja kaklejate tuvastamiseks on vajalik neid salvestada?”

–          “Kui kaua säilitatakse igal pool valvekaamerates olevaid salvestusi ja kuidas ma saan ennast sealt kustutada ( näiteks viibimine teise naisolevusega kusagil on delikaatne isikuinfo)?”

–           Üks lugeja soovitab lugeda ajalehe Meie Maa artiklit “Kõik, mis Euroopa Liidus on soovituslik, on Eestis kohustuslik”. Artikli esimesest lõigust: “Eestlaste agarus tõlgendada Euroopa liidu soovitusi teeb meile endilegi juba nalja. Omakasvatatud kartuleid ei tohi isegi sugulastele kinkida, kui pole taimetervise registris end arvele võtnud.”

Andmekaitse Inspektsioon märgib oma kodulehel, et nemad kaitsevad meie põhiseaduslikke õigusi.

 

Allikad: Postimees, Osalusveeb, AKI

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt