EL-i prokuratuur alustab uurimist COVID-vaktsiini ostmise kohta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. oktoober 2022 kell 16:39Fotomontaaž: Twitteri ekraanikuva + Canva

Euroopa Prokuratuur (EPPO) on algatanud EL-i koroonaviiruse vaktsiini ostude kohta uurimise, millega pööratakse tähelepanu Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni rollile selles küsimuses.

 

EPPO on sõltumatu ELi organ, mis vastutab finantskuritegude, sealhulgas pettuste, rahapesu ja korruptsiooniga seotud kuritegude uurimise ja nende eest vastutusele võtmise eest. EPPO ei ole ametlikult täpsustanud, keda uuritakse või millised EL-i vaktsiinilepingud on vaatluse all, kuid EL parlamendiliikme Cristian Terhesi sõnul on uurimise all just Ursula von der Leyen.

 

Ursula von der Leyen  peab tagasi astuma, kuna tema tegusid uurib kriminaalkuritegude komisjon.

Ta (Ursula von der Leyen) allkirjastas lepingud 4,6 miljardi COVID-vaktsiinidoosi ostmiseks väärtusega à 71 eurot, lepingud, mida ei ole ikka veel täielikult avalikkusele ja parlamendiliikmetele avaldatud.

Allikas: Twitter

 

Samas on kaks teist valveagentuuri juhtinud tähelepanu ühele konkreetsele tehingule, mis hõlmab kõrgetasemelisi kontakte Pfizeri juhtkonna ja von der Leyeni vahel.

“See erandlik kinnitus tuleb pärast ülisuurt avalikku huvi. Rohkem üksikasju praeguses etapis ei avalikustata,” seisab EPPO lühiteates.

2021. aasta aprillis teatas New York Times esimest korda tekstsõnumitest, mida von der Leyen ja Pfizeri tegevjuht Albert Bourla vahetasid enne EL-i suurimat vaktsiinihankelepingut – kuni 1,8 miljardit BioNTechi/Pfizeri vaktsiiniannust. Lekkinud vaktsiinihindade kohaselt oleks tehingu väärtus kuni 35 miljardit eurot, kui see täielikult täidetakse.

Tänavu jaanuaris esitas EL-i ombudsman komisjonile süüdistuse halduslikus omavolis, kuna ta ei otsinud vastuseks teabevabaduse taotlusele tekstisõnumeid. Ilma sõnumite olemasolu kinnitamata väitis komisjon oma vastuses, et “lühiajalisi, ajutisi dokumente ei säilitata”. Seal öeldi, et tekstisõnumite otsing ei andnud tulemusi.

Seejärel avaldas Euroopa Kontrollikoda eelmisel kuul aruande, milles öeldi, et komisjon keeldus avaldamast üksikasju von der Leyeni isikliku rolli kohta Pfizeri lepingut puudutavatel läbirääkimistel.

 

Kuidas uurimine kulgeb

Eelarvejärelevalve avastas, et EL-i juht kaldus kõrvale eelmistel vaktsiiniläbirääkimistel kehtestatud juhendist, et sõlmida USA rahvusvahelise ettevõttega isiklikult eelleping, selle asemel, et loota ühistele läbirääkimismeeskondadele. Erinevalt teistest lepingutest keeldus komisjon kohtule esitamast dokumente selle konkreetse tehingu eelläbirääkimiste kohta.

Belgia sotsialistist parlamendiliige Kathleen van Brempt ütles vastuseks teadaandele, et Pfizeri lepingu “mitut aspekti” tuleb uurida, sealhulgas “tekstisõnumeid komisjoni presidendile”.

Parlamendiliige van Brempt juhib Euroopa Parlamendi COVID-19 erikomisjoni. Paneelil on esinenud nii EL ombudsman kui ka Euroopa Kontrollikoja liige, kus nad vastasid tekstisõnumite teemalistele küsimustele.

“[COVID-19] komitee jälgib seda juhtumit suure tähelepanuga,” ütles van Brempt.

EL-i tervishoiuosakonna ametnik ütles, et komisjonil “pole praegusel etapil midagi kommenteerida”.

Mitmed EL parlamendiliikmed nõuavad Ursula von der Leyeni kohest tagasiastumist.

 

Allikas: politico.eu

 

Tõlkis Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt